banner39

Afrika İslam Şûrası başladı

Afrika kıtasının dinî liderleri, bölgelerinde yaşanan dinî sorunları İstanbul'da tartışacak.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Afrika İslam Şûrası başladı

Çeşitli sosyal ve kültürel problemlerle boğuşan Afrika kıtasının dinî liderleri, bölgelerinde yaşanan dinî sorunları İstanbul'da tartışacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilk kez düzenlenecek 'Afrika İslam Şûrası' için 22 Müslüman Afrika ülkesinin dinî lideri bir araya geliyor. Program hakkında bilgi veren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, "Diyanet olarak amacımız bu kimselere ağabeylik yapmak ya da Türkiye'deki dinî yaşam biçimini empoze etmek değil, ülkeler arasındaki dinî bilgi ve tecrübenin paylaşılmasıdır." dedi. Diyanet, Balkan ve Avrasya ülkelerine yönelik düzenlediği din şûrasına 'Afrika Dinî Liderler Toplantısı'nı da ekledi. Geçtiğimiz yıl Türk cumhuriyetleri, Balkan ve Kafkas ülkeleri, Türk ve Müslüman toplulukların dinî temsilcilerinden oluşan Avrasya İslam Şûrası Teşkilatı'nın altıncı toplantısını yapan başkanlık, Avrasya topluluklarının din, kimlik ve kültür konularındaki sorunlarını tartışmıştı. Ceylan Otel'de basın toplantısı düzenleyen Bardakoğlu, değişik İslam ülkeleri ve toplumlarıyla yürütülen ortak çalışmaların yanlış değerlendirilmemesini istedi. "Başkalarını kendi çizgimize davet etme gibi bir amacımız yok. Eşitlik ve karşılıklı saygı çerçevesinde paylaşım esaslı olarak bir araya geliyoruz." diye konuşan Bardakoğlu, İslam dünyasının sorunlarına çare aradıklarını ifade etti.

Bardakoğlu, yıllardır devam eden yoksulluk, savaş ve doğal afetler sebebiyle Afrika'da dünyanın gözleri önünde bir insanlık dramı yaşandığına dikkat çekerek, toplantıda, küreselleşme sürecinde dinî kimlik, Müslüman tarihi ve kültürel mirasının korunmasına yönelik ortak tutumların belirlenmesi gibi konuların ele alınacağını belirtti. Organizasyonun Türkiye için büyük önem taşıdığını aktaran Bardakoğlu, "Türkiye laikliği, demokrasiyi, modern dünyanın değerlerine açılımı ve dindarlığı barış içerisinde, birbiriyle yarıştırmadan buluşturan bir ülkedir. Ülkemizin bu özgünlüğünü, tüm ülkelerle, özellikle İslam ülkeleriyle paylaşmaktan büyük kıvanç duymaktayız." dedi.

Güzel ezanı teşvik ediyoruz

Başkan Bardakoğlu, toplantıda gazetecilerin ezanla ilgili sorularını da cevapladı. Bazı vatandaşların bozuk makamlı ezanları şikayet ettiğinin hatırlatılması üzerine Bardakoğlu, ezan okumanın belirli bir makam ve yöntemi olduğunu belirterek, "Kelimeleri yan yana getirerek bağırılması ezan okumak demek değildir." dedi. İmam ve müezzinlerin güzel ezan okumaları için teşvik edildiğini anlatan Bardakoğlu, güzel ezan dinletmek için küçük il ve ilçelerde merkezî ezan okuma sistemine geçtiklerini kaydetti.

Afrika İslam Şûrası bugün başlıyor

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, bugün başlayacak Afrika İslam Şûrası'nın dinî içerikli olmasına rağmen Kara Kıta'nın ekonomik ve sosyal sorunlarına çözümü için somut bir adım olacağını söyledi. 01-03 Kasım 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 'Afrika Kıtası Müslüman Ülke ve Toplulukları Dinî Liderler Toplantısı'nda 22 Afrika ülkesinin dinî temsilcisi bir araya gelecek. Bugün Dolmabahçe Sarayı'nda yapılacak açılışa Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de katılacak.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?