banner39

Afrika İslam Şûrası sürüyor

İstanbul'da yapılan Afrika İslam Şûrası'ndan 'sorunları birlikte çözelim' çağrısı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Afrika İslam Şûrası sürüyor

Afrika Kıtası Dinî Liderler Toplantısı'na katılan liderler, sorunların çözümünde işbirliği çağrısı yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ev sahipliğinde dün Dolmabahçe Sarayı'nda başlayan toplantıda dinî liderler birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekti. Beyazıt Camii İmam Hatibi Suat Göztok'un Kur'an-ı Kerim okumasıyla başlayan toplantının açılışında konuşan Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İslam ülkelerinin ciddi sorunlarının bulunduğuna işaret ederken, her alanda işbirliğinin artırılması gerektiğine vurgu yaptı. Afrika dinî liderleri adına konuşan Çad İslam Konseyi Başkanı Hasan Hüseyin Ebu Bekr ise, "Bu konferansla Afrika kıtasındaki halkımız başka ülkelerde de Müslümanlar olduğunu ve kendilerini unutmadığını anlayacak." ifadelerini kullandı. Açılışta yapılan sinevizyon gösterisinde Afrika'da bir dönem yaşanan köle ticareti, sömürgeleştirilmesi ve en sonunda misyonerlik faaliyetleri anlatıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ev sahipliğinde düzenlenen 'Afrika Kıtası Dinî Liderler Toplantısı' Dolmabahçe Sarayı'nda başladı.

Açılışta konuşan Devlet Bakanı Mehmet Aydın, iletişim imkanlarının gelişmesi ile dünyanın küçüldüğünü ve bir ülkede yaşanan sorunların diğer ülkeler tarafından takip edilebilir hale geldiğini kaydetti. "Hiçbir ülkenin sorunları tek başına kendi sorunları değildir. Sorunlar ortaktır ve hiçbir ülke bu sorunları tek başına çözemiyor." diyen Aydın, toplantıdan başka manalar çıkarılmamasını istedi. Bütün farklılıkları birlik için birer vasıta olarak gördüklerine vurgu yapan Aydın, İslam dünyasının bilgisizlikten kaynaklanan ciddi sorunları bulunduğunu anlattı. Bakan Aydın şöyle konuştu: "İslam dünyası ciddi meydan okumalar ile karşı karşıya. Bilgilerimizin sorunlarımızı çözmesi lazım; çünkü hiçbir ülkenin sorunu kendi sorunu değil. Hepimizin bilgi tanımlaması aynı olmalı."

İslam'a karşı önyargı var

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu da konuşmasında Afrika kıtası ile olan yakınlığın Osmanlı dönemine dayandığını hatırlattı. Bir araya gelinmesindeki tek sebebin aynı dine mensup uzak bölgelerdeki insanları bir araya getirmek olmadığını kaydeden Bardakoğlu, ortak sorunların çözümünde geleceğe dair inançlarının güçlü olduğunu söyledi. İslam dünyasının her geçen gün farklı sorunlar ve meydan okumalarla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Bardakoğlu, "Bu yönüyle hayat gerek bireyler gerekse ülkeler için adeta bir mücadele alanına dönüşebiliyor. Bu mücadelede her zaman dürüst olunduğu ve hakkın teslim edildiği insaflı ve insancıl hareket edildiği söylenemez. Din ve inanış farklılıkları bu mücadelede adeta bir güvenlik sorunu olarak gündeme alınmaktadır. Yaklaşım tarzı bilgi düzeyi ne olursa olsun bugün müntesibi olduğumuz İslam ve ona dair oluşturulan imaj, dünyanın büyük kısmının gündeminin baş sırasında yer almakta." diye konuştu. İslam'a karşı yapılan saygısız itham ve genellemelerin gündemde tutulmasının Müslümanları üzdüğünü kaydeden Bardakoğlu, "Bu tutum ayrışmayı ve karşılıklı güvensizliği beslediğinden dünya barışını da tehdit ediyor. İslam hakkında oluşan sahte imajları düzeltmeye katkı sağlamak hepimizin görevidir. Müslüman coğrafya mevcut birikimini bir araya getirmelidir. Din, dil, ırk ayrımı yapmadan temel hakların müdafii olmalıyız." şeklinde konuştu.


'Türkiye sayesinde ilk kez bir araya geldik'

Toplantıda Afrika adına konuşan Çad İslam Konseyi Başkanı Hasan Hüseyin Ebu Bekr ise Afrikalı dinî liderlerin Türkiye sayesinde ilk defa bir araya geldiğini söyledi. "Bizim için böyle bir konferans hayaldi." diyen Bekr, "Bu konferansla kıtamızın insanı başka ülkelerde de Müslümanlar olduğunu ve kendilerini unutmadığını bilecek." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin Osmanlı'dan devraldığı mirası devam ettirdiğine dikkat çeken Bekr, Türkiye'nin izlerinin Afrika kıtasında hâlâ yaşadığını aktardı. Türk halkının ve devletinin Afrika'ya sahip çıkmasını isteyen Bekr, her ülkeye Türk mimarisi ile bir cami yapılmasını talep ederek, bu camilerin Türk camisi olarak anılmasını istedi. Bekr şöyle konuştu: "Çocuklarımızı eğitin, ülkelerimize yatırım yapın, kısacası bize balık yemeği değil balık tutmayı öğretin."

 

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?