banner39

Afrika kıtasında savaş tamtamları

Etiyopya ve Somali büyük bir çatışmanın eşiğinde. Somali'de halk savaş için silahları kuşandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Afrika kıtasında savaş tamtamları

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Somali'de İslami Mahkemeler Birliği'nin denetimi ele geçirmesiyle batının desteğini alan Etiyopya hükümeti, ülkeye savaş ilan etti. 8 bin Etiyopya askerinin Somali topraklarına girdiği belirtiliyor. Somali'de yönetimi ele geçiren İslami Mahkemeler Birliği ise Etiyopya'ya karşı halkı cihada çağırdı. Cihad çağrıları hem Somali'de hem de Eritre'de büyük yankı uyandırdı. 2 bin Eritreli cihad için Somali'ye gitti. Bu arada, Birleşmiş Milletler’in (BM) hazırladığı bir rapora göre, binlerce yabancı askerin bulunduğu Somali’de, hükümet ve ülkenin çoğunu kontrol altında tutan İslami Mahkemeler Birliği arasındaki gerilim hızla tırmanıyor. AP’nin ele geçirdiği gizli raporda, diplomatik kaynaklara dayanılarak, şu anda Somali’de 6 ila 8 bin arası Etiyopyalı ve tam donanımlı yaklaşık 2 bin Eritreli askerin bulunduğu belirtiliyor. Raporda, iki tarafın da yabancı ülkelerden “güçlü biçimde destek aldıkları”, Etiyopya, Uganda ve Yemen’in hükümet güçlerine; İran, Libya, Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin ise İslami Mahkemeler Birliği'ne destek verdikleri ileri sürülüyor.

Savaş hazırlığı
 
BM’nin üst düzey yetkililerine, dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Somali’de yürütülecek yardım çalışmaları için rehber olması amacıyla hazırlanan rapora göre, Somali’de taraflar, yeni bir çatışma için hazırlık yapıyor. Raporda ayrıca, Etiyopyalı askerler tarafından desteklenen hükümet güçlerinin, kontrolleri altındaki tek şehir olan Baidoa yakınlarında siperler kazdıkları, buna karşın İslami Mahkemeler Birliği güçlerinin de Baidoa ve Mogadişu arasında stratejik bir kasabaya asker yığdıkları kaydediliyor.
 
Etiyopya, hükümete danışmanlık yapan sadece birkaç yüz askerlerinin Somali’de olduğu konusunda ısrar etse de, yerel ve uluslararası yetkililer, Somali’de binlerce Etiyopyalı asker olduğunu belirtiyor. Somali’de dini liderler, ülkedeki Etiyopyalı asker varlığını protesto etmek için çağrı yapmış, bazıları Etiyopya’ya karşı cihad çağrısında bulunmuştu. İslami Mahkemeler Birliği lideri Şeyh Şerif Ahmed, bu ayın başında yaptığı açıklamada, “Bütün Somali halkını, Etiyopya’ya karşı cihada” çağırmıştı. Somali’de onlarca dini grubun bir araya gelip oluşturduğu İslami Mahkemeler Birliği, başkent başta olmak üzere ülkenin kilit kentlerinin kontrolünü geçen aylarda ele geçirmişti.
 
Kaynak:
 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?