banner15

Afrika Kupası'nda Peygambere Sevgi

Uluslararası Afrika Kupası'nda 5. kez şampiyonluğa ulaşan Mısırlı futbolcular, final maçı sonrası Danimarka'yı protesto ettiler. Mısır'a kupayı getiren penaltıyı atan Muhammed Ebu Terike, "Canımız sana feda olsun Ya Resullah" tişörtüyle büy

Afrika Kupası'nda Peygambere Sevgi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Afrika Kupası'na evsahibliği yapan Mısır, tarihinde 5. kez şampiyonluğa ulaştı. Final maçı sonrası futbol sahası ve tiribünler ilginç görüntülere sahne oldu. Aralarından Beşiktaşlı Ahmet Hassan ve Konyasporlu El Saka'nın da bulunduğu Mısırlı oyuncular, Hz. Peygamber'e hakaret Danimarka gazetesini protesto ettiler. Mısır'a kupayı getiren penaltıyı atan Muhammed Ebu Terike, "Canımız sana feda olsun Ya Resullah" tişörtüyle büyük ilgi gördü. Tiribünlerdeki futbolseverler de "Peygamberimize Saygısızlığı Bırakın" pankartını açtılar.

Karikatür protestoları sürüyor

Hazreti Muhammed (s.a.v)'in karikatürlerie yönelik protesto gösterileri sürüyor. İran, Endonezya, Afganistan ve Irak’ta binlerce kişi dün de sokaklardaydı. Avrupa başkentlerinde de gösteriler düzenlendi. Gösterilerinde Danimarka hükümeti ve basını kınanırken, ona destek veren Norveç ve Fransa gibi ülkeler de protesto ediliyor. Müslüman kuruluşlarının çağrısıyla düzenlenen gösteriler Avrupa ve Asya'dan sonra Amerika ve Afrika kıtalarına da sıçradı. Önceki gün Londra'da binlerce Fransa'da başkent Paris'te 7 bin ve Strasbourg'da da 2 bini aşkın kişi  protesto gösterisi düzenledi. İsviçre'nin başkenti Bern'de yaklaşık bin, Belçika'nın Anvers kentinde 500 civarında ve Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da da çoğunluğunu Faslı gençlerin oluşturduğu 200 dolayında kişi gösteri yaptı. Kenya'da ise göstericiler polisle çatıştı, bir kişi yaralandı. İran'ın başkenti Tahran'da da 60 kişilik bir grup, Fransız Büyükelçiliği'ne molotof kokteyliyle saldırdı.

 

İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlere karşı Berlin ve Düsseldorf'da da protesto gösterileri düzenlendi. Gösterilere, yaklaşık bin kişi katıldı. İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin bazı Avrupa ülkeleri basınında yayımlanmasını protesto eden 500 kadar Kanadalının, Montreal'de önceki akşam yaptığı gösteri, bu ülkede düzenlenen ilk gösteri oldu. AFP muhabiri, göstericilerin, Arapça, Fransızca ve İngilizce ''Peygamberlerimiz Muhammed, İsa ve Musa'ya hakarete hayır'', ''Şiddete hayır'' yazılı pankartlar taşıdığını, İmam Said Ceziri'nin  çağrısıyla bir araya gelen göstericilerin, ilk başta Danimarka Büyükelçiliği'ne yürümek istediklerini, ancak olay çıkmasını önlemek amacıyla bundan vazgeçtiklerini aktardı. 

Danimarka büyükelçilerini çekti

Eleştirilerin odağındaki Danimarka ise Suriye, İran ve Endonezya’daki büyükelçileri ile elçilik çalışanlarını, geçici olarak geri çekti. Danimarka, Endonezya’daki vatandaşlarına da ülkeden ayrılmaları çağrısında bulundu. Bu arada, Danimarka, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) dönem başkanlığını yürüten Malezya'dan İslam dünyasını rahatsız eden karikatürler nedeniyle çıkan krizin aşılması için yardım talep etti. Malezya gazetesi The Star'daki haberde, Malezya Dışişleri Bakanı Seyid Hamid Albar'ın verdiği demeçte, Danimarka Dışişleri Bakanı Per Stig Möller'in kendisini telefonla aradığını söylediği belirtildi. Habere göre Albar, ''Möller bana Malezya'nın işbirliğini istemek için telefon etti ve (Danimarkalıların) İslam'a saygılı olduklarını ve hiçbir zaman Müslümanların duygularını incitmek niyetinde olmadıklarını belirtti'' dedi. 


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48