banner15

Afrika Yolsuzluğun Kıskacında

Nijerya Cumhurbaşkanı Olusegun Obasanjo, yolsuzluğun Afrika'ya, toplam ulusal gelirinin yüzde 25'ine mal olduğunu söyledi. Obasanjo, bunun yolda 148 milyar dolar olduğunu belirtti.

Afrika Yolsuzluğun Kıskacında

Nijerya Cumhurbaşkanı Olusegun Obasanjo, yolsuzluğun Afrika ülkelerine yılda 148 milyar dolara mal olduğunu söyledi. Obasanjo, Afrika'nın Gayrı Safi Milli Hasılası'nın yüzde 25'ine denk düşen bu rakamı, dönem başkanı olarak görev süresinin sona erdiği Afrika Birliği Örgütü'nden aldığını belirtti. Madencilik Sanayii Şeffaflık Girişimi'nin Nijerya'nın başkenti Abuca'da düzenlediği toplantıda konuşan Obasanjo, rüşvetin son derece yaygın olduğu ülkesi Nijerya'da yolsuzluğa karşı savaş açma vaadinde bulundu.

Nijerya Cumhurbaşkanı, madencilik sektöründen elde edilen gelirin, bu devasa, fakat önlenebilir kayba büyük katkıda bulunduğunu belirtti. 'Bolluk içinde yoksulluk' paradoksunun, petrol, gaz ve maden zengini olan birçok Afrika ülkesi için her gün karşılaşılan bir deneyim olduğunu söyleyen Nijerya Cumhurbaşkanı, bu ülke vatandaşlarının büyük çoğunluğunun hala temel sağlık ve eğitim hizmetlerinden yoksun olduğuna dikkat çekti.

Obasanjo, Batı'yı da, Afrika kıtasının yağmalanması olarak nitelediği yolsuzluk operasyonlarıyla işbirliği içinde olmakla eleştirdi ve bu yolla elde edilen paraların Afrika dışındaki bankalara yatırılmasına izin verildiğini hatırlattı. Obasanjo, ülkesindeki petrol sanayiinin ve diğer sektörlerin şeffaflaşmasını sağlayarak, Nijerya'daki yolsuzluk sorununun üstesinden geleceğini söyledi.

Kaynak: BBC


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48