banner39

Afrika’da kadın üniversitesi

Kampüste geleneksel renkli Afrika giysileriyle dolaşan öğrenciler de var, çarşaf giyenler de.

Arşiv 22.04.2007, 12:33 22.04.2007, 12:33
Afrika’da kadın üniversitesi

Kurulduğu 1966 yılından bu yana sadece kadınlara eğitim veren Sudan’daki Ahfad Kadın Üniversitesi Afrika kıtasının en eski ve en prestijli özel ünversitelerinden. Tıp, eczacılık, psikoloji ve pedagojinin de aralarında bulunduğu toplam altı fakültede okumak için tüm Afrika ve Ortadoğu’dan öğrenciler Sudan’a akın ediyor.

Sudanlı akademisyen Yusuf Bedri’nin 40 yıl önce Sudan’ın başkenti Hartum’da kurduğu Ahfad Kadın Üniversitesi, bugün kara kıtanın en prestijli özel üniversitelerinden biri. 1966’da kurulduğunda sadece 23 öğrencisi olan Ahfad Kadın Üniversitesi’nin bugün altı fakültede okuyan 5 bin öğrencisi var.

Ahfad, aynı zamanda Sudan’ın en eski ve en büyük özel üniversitesi. Tıp, eczacılık, psikoloji ve pedagojinin de aralarında bulunduğu toplam altı fakültede okumak için Afrika ve Ortadoğu’dan öğrenciler Sudan’a akın ediyor.

ABD’deki kampüslerin model alındığı üniversitede, geleneksel, renkli Afrika giysileriyle dolaşan öğrenciler de var, başını örten ya da çarşaf giyen öğrenciler de...

Üniversitede eğitim görenlenden biri de 17 yaşındaki Moneşir. Eczacılık birinci sınıfta okuyan Moneşir bu üniversitenen öğrenci olmakta çok mutlu. Moneşir “Bu üniversiteden uluslararası alanda geçerli bir diploma alacağım. Dersler çok iyi ve İngilizcemi de geliştiriyorum. Günün birinde Afrika ya da başka bir ülkeye üniversite eğitimimi sürdürmek için gitmeyi umut ediyorum” diyor.

Diploması başka ülkeler tarafından tanınıyor

Ahfad Kadın Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olarak çalışan Suad Musa Ahmed de buradan alınan diplomanın uluslararası geçerliliğinin olmasının önemli olduğunu belirtiyor.

Üniversitenin ABD, Norveç, İtalya ve Almanya’daki iki yüksek okulla değişim programları yürüttüğünü anlatan Prof. Ahmed’e göre “Ahfad Üniversitesi’nin özelliği, bizim dışarıya açık olmamız. Diğer yüksek okullarla yapılacak her türlüğü işbirliği ve ortaklığa seviniyoruz. Bu sayede görüş alışverişinde bulunuyor, birbirimize tecrübelerimizi aktarabiliyoruz. Sonuç olarak vermek ve almak tek taraflı bir süreç değil.”

Ahfad Kadın Üniversitesi’nin bir önemli özelliği de Kırsal Gelişim fakültesi. Kırsal Gelişim fakültesi 30 yıldır hizmet veriyor. Ve bu fakültesi öğrencileri diploma almaya hak kazanmak için Sudan’ın kırsal kesiminde yaşayan insanların hayatlarını ve sorunlarını tanımak için özel bir programa katılmak zorundalar. Bunun için genç kızlar ülkenin en az gelişmiş olan kırsal kesiminde birkaç hafta geçiriyorlar.

Biraz da bu program sayesinde Ahfad Kadın Üniversite tüm ülkede nam saldı. Çünkü kadınların tek başlarına, yanlarında erkekler olmadan seyahate çıkması, nüfusunun yaklaşık yüzde 70’inin Müslüman olduğu kuzey doğu Afrika ülkesi Sudan’da pek ender rastlanılan bir durum.

Kaynak: DW

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?