banner39

Afrika'da 90 Milyon AIDS'li Daha

Birleşmiş Milletler'in son raporuna göre, bir şey yapılmazsa, önümüzdeki 20 yıl içinde, Afrika'da 90 milyon yeni AIDS vakası yaşanabilir. Bu oranı düşürmenin tek yolu yardımları düzenlemekten ve etkin politikaları yürürlüğe koymaktan geçiyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Afrika'da 90 Milyon AIDS'li Daha

Birleşmiş Milletler'in (BM) "Afrika'da AIDS" araştırmasına göre, önümüzdeki 20 yıl içinde, kıtada 89 milyon yeni AIDS vakası görülebilir. Bu rakam, Afrika nüfusunun yüzde 10'una denk geliyor. Afrika'da şu an 25 milyonun üzerinde kişi, HIV virüsü taşıyor. BM, Afrika'da AIDS'in yayılmasını önlemek için etkin bir kampanya yürütülmesi gerektiğini ve 200 milyar dolarlık bir yatırıma ihtiyaç olduğunu söylüyor. Rapora göre, bu önlemlerin alınması halinde, 16 milyon kişinin AIDS'den ölmesi ve 43 milyon kişinin hastalığa yakalanması engellenebilecek.

Sorun politikasızlık

Raporun sonuç bölümünde, milyonlarca Afrikalının 2025 yılında hâlâ HIV virüsünden etkilenmesi gibi bir tablonun "çaresizlikten kaynaklanmadığı" belirtiliyor: "[Bu durum], toplamda, tutum değiştirmeye ... AIDS salgınının oluşmasına neden olan faktörleri durdurmaya yönelik siyasi iradenin yetersizliğinin sonucudur." BM'nin araştırması 2 yıl boyunca, 150'yi aşkın uzmanın çalışmasıyla hazırlandı.

En iyi durumda bile ölümler artıyor

Rapor, hastalığın önümüzdeki 20 yıl içinde nasıl yayılabileceğine dair, üç farklı senaryo öngörüyor. Kötü durum senaryosu, mevcut fon ve politikaların değişmemesi halinde, AIDS'den ölenlerin sayısının dörde katlanacağını gösteriyor. En iyi durumdaysa, Afrika'ya yapılan uluslararası yardımın iki katına çıkarılması, sağlık sistemlerine yapılan yatırımların artırılması, eğitim ve tedavinin geliştirilmesi gerekiyor. Rapora göre, bu durumda bile, hastalıktan ölenlerin sayısının artacağı öngörülüyor.

Yardımlar boşa gidiyor

Sivil toplum örgütü ağı Oxfam'in şubat ayı sonunda yayınladığı raporu, uluslararası yardımların nasıl boşa gittiğini ortaya koymuştu. Rapora göre,

* Uluslararası yardımların yalnızca beşte biri yoksul ülkelere gidiyor.

* Bu yardımınsa, ancak yarısı sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlere ayrılıyor.

* Zengin ülkeler, yardımları, ihtiyaç içindeki ülkeleri yardımsız bırakmak pahasına, stratejik işbirliği yaptıkları ülkeleri ve sıcak baktıkları projeleri desteklemek amacıyla kullanıyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?