banner39

Afrika'da Çocuk Askerler

HRW raporuna göre Batı Afrika'da çocuk askerler bir ülkeden diğerine "çalışmak" için serbestçe geçiyor. Yoksulluğun çocukları ve gençleri savaşmaya sürüklediğini belirten HRW uluslarası çabaların da yetersiz kaldığını söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Afrika'da Çocuk Askerler
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Batı Afrika'da çocuk askerlerin bir savaş bitince bir diğerinde kullanıldığını açıkladı. New York merkezli örgüt, yoksulluğun yüzbinlerce çocuğu paralı askerlik yapmaya ittiğini söyledi.

HRW, çocuk askerlerin Liberya, Sierra Leone, Gine ve Fildişi Sahilleri arasında dolaştığını belirtti.

"Gençlik, Yoksulluk ve Kan" başlıklı rapor 60 kadar çocuk askerle yapılan röportajlar üzerine oluşturuldu.

Rapor, çocukların bir defa askerliğe zorlandıktan sonra devam ettiğini ve çoğunun "savaş suçu" işlediğini belirtiyor.

Örgüt çalışanlarına konuşan bir çocuk Liberya'da sivilleri öldürebildiğini "çünkü orada kimsenin kendisini tanımadığını; onların kendi insanları olmadığını" söyledi.

Bir diğeri ise, ailesine para götürmek için savaştığını anlattı: "Kumandanlar kendimizi finanse edebileceğimizi söyledi. Bu yağma anlamına geliyor".

HRW'nin raporu, uluslararası silahsızlandırma ve topluma kazandırma çalışmalarının yetersiz kaldığını belirtiyor.

Örgütün Afrika Direktörü Peter Takirambudde, "Savaşmak binlerce genç için ekonomik açıdan tek seçenek haline geldi. Bu oradaki hükümetlerin başarısızlığını gösteriyor" dedi.

HRW'nin görüştüğü Liberya'da savaşan eski çocuk askerlerin üçte ikisi Gine ve Fildişi Sahilleri'nden askerlik teklifi aldıklarını söyledi. (Haber BİANET'ten alınmıştır.)

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?