banner15

Afrika'da enerji sorunu

Kuzey Afrika ülkelerinde, gelişmiş sanayi ülkelerinden 17 kat daha az enerji tüketiliyor.

Afrika'da enerji sorunu

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed Baradey, barışçıl olması şartıyla kurumun nükleer enerji alanında Afrika ülkelerinin girişeceği projelere destek vereceğini söyledi. Nükleer enerji uzmanları Mısır, Fas ve Nijerya gibi ülkelerin, Cezayir konferansında verilen sözlerden faydalanmasını bekliyor.

Artan enerji fiyatları ve sevkiyat sorunları Avrupa’da enerji meselesini uzun süredir gündemden düşürmezken Afrika da enerji sorununu aşmaya çalışıyor. Cezayir’de 9-10 Ocak tarihleri arasında düzenlenen enerji konferansında mesele farklı boyutlarıyla ele alındı.

Araştırmalar, Mağrip olarak da bilinen kuzey Afrika ülkelerinde gelişmiş sanayi ülkelerinden 17 kat daha az enerji tüketildiğini ortaya koyuyor. Bu açık, Sahra’nın güneyinde kalan ülkelerde 700 katına ulaşıyor. Cezayir’de yapılan enerji konferansına katılan 40 farklı Afrika ülkesinden delegeler, kıtanın enerji açığını kapatabilecek seçenekleri görüştüler. Konferansta, artan petrol fiyatlarının Afrika ülkelerinin ekonomilerini olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekilerek alternatif arayışının kaçınılmaz olduğu vurgulandı.

Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika, enerji konferansında yaptığı konuşmada, Afrika ve Arap ülkelerinin büyük kısmının enerji meselesini farklı yöntemlerle aşmaya çalıştığını kaydederek “Nükleer enerji altyapısı için gerek duyulan karmaşık sınai yapı ve teknolojiler, gelişmiş ülkelerle aramızda dengesizlik yaratıyor. Teknik imkansızlıklar, nükleer tesislere sahip olmamızı neredeyse imkansız kılıyor. Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’na imza atan ülkelerin kaygısını anlayışla karşılıyoruz. Ancak yine bu anlaşmanın 4’ncü maddesi uyarınca barışçıl amaçlarla nükleer enerjiden yararlanma planlarımıza destek verilmesi gerektiği de unutulmamalıdır,” dedi.

Baradey'den destek sözü

Nükleer enerji uzmanları Mısır, Fas ve Nijerya gibi ülkelerin, Cezayir konferansında verilen sözlerden faydalanmasını bekliyor. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed Baradey, nükleer enerji alanında, bu ülkelerin girişeceği projelere destek vaadinde bulundu.

DW’nin sorularını yanıtlayan Cezayir Enerji Bakanı Hakib Halil, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile pek çok alanda işbirliği yapıldığını söyledi: “Atom Enerjisi Kurumu, talepte bulunan ülkelere yardım sunuyor. Kurum, Cezayir’e de destek verdi. İster nükleer enerjiden yararlanarak elektrik üretimi olsun isterse deniz suyunun tuzdan arındırılması, işbirliği yapılan pek çok saha söz konusu.”

Kaynak: DW

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48