banner39

Afrika'da iklim değişikliği zirvesi

Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen 12'nci Uluslararası İklim Konferansı Kenya'da başladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Afrika'da iklim değişikliği zirvesi
Birleşmiş Milletler'e üye ülkelerin temsilcileri, Kenya'nın başkenti Nairobi'de başlayan uluslararası konferans dizisinde kalkınmakta olan ülkelerin iklim değişikliğine nasıl hazırlanacağı konusunu ele alıyor.

Konferansta yoksul ülkelerin insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük tehlike olarak tanımlanan küresel ısınmayla mücadele edebilmeleri için yeni bir fon oluşturulması tartışılacak.

Delegelerin ayrıca emisyon salımlarının azaltılmasını amaçlayan Kyoto Protokolü'nü imzalamayan ülkelere de destek çağrılarını yinelemeleri bekleniyor. Konferansın arifesinde BM'nin yayımladığı bir rapor, Afrika'da iklim değişikliğinin olası sonuçlarını ortaya koydu.

Bu rapora göre, Lagos, Darüsselam ve Cape Town gibi büyük şehirlerin yanısıra halkın ana besin kaynağı olan ekili biçili alanlar da sular altında kalacak. Bunun yanısıra buzullarla kaplı Kenya ve Kilimanjaro dağları da su kaynakları için hayati önem taşıyor.

Geçen hafta İngiliz ekonomi uzmanı Sir Nicholas Stern'in yayımladığı ve iklim - ekonomi ilişkisini ele alan raporda da yoksul ülkeler üzerinde adaletsiz bir etkisi olabileceği uyarısını yapmıştı.

Yoksul ülkeleri iklim değişikliğine karşı mücadelede güçlendirme planlarının içermesi beklenen bazı önlemler; deniz ve nehir setlerinin güçlendirilmesi; kuraklığa eğilimli bölgelere su taşıyacak altyapının sağlanması; erozyonu önleyecek ağaç dikim projeleri; yüksek sıcaklığa ya da kuraklığa dayanıklı mahsullerin ekilmesi; su tasarrufu gibi konularda halk eğitimi olarak sıralandı.

Bildiride, zengin ülkelerin önlerinde, sera etkisi yaratan gazların salımlarını çok önemli ölçüde azaltmak ve aynı zamanda yoksul ülkelerin iklim değişikliğine intibak etmeleri için bu ülkelere önemli ölçüde destek vermeye hazırlıklı olmak gibi siyasi, ahlaki ve yasal yükümlülükleri bulunduğuna değinildi.

Greenpeace, önemli ölçüde karbondioksit gazı salımına neden olan ülkelerden Brezilya'nın da "orman kıyımına karşı mücadele etmesi ve temiz ve yenilenebilir enerji üretmesi gerektiğini" belirtti.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ise yayımladığı bildiride, küresel ısınmanın 'Afrika'nın kalkınmasını sınırlandırdığı' uyarısında bulundu, atmosferi kirleten ülkelerin bu kıtaya iklim değişikliğine karşı korunmasında yardımcı olmaları gerektiğini vurguladı.

AFRİKA'NIN DOĞUSUNDA İLK ETKİLER

Bildiride, iklim değişikliğinin Afrika'nın doğusundaki ilk etkilerinin açıkça görüldüğü belirtilerek, Afrika'da sıcaklıkların son yüzyılda 0.7 derece arttığı, sıcaklıkların bu yüzyıl içinde her 10 yılda bir olmak üzere 0.2 ile 0.5 derece arasında artmasının tahmin edildiği ve bu durumun Doğu Afrika'daki kırsal kökenli toplumlar üzerinde zararlı etkileri olacağının tahmin edildiği kaydedildi.

Yağış tahminlerinin, yoğunluğunun ve sıklığındaki değişimlerin iklim değişikliğinin Doğu Afrika'da neden olacağı sonuçların en yıkıcısı olacağı uyarısında bulunulan bildiride, su elde etmede güçlükler, tarım ürünlerinin azalması, gıda sıkıntısı ve çatışmalar yaşanabileceği vurgulandı.

Yüksek sıcaklıkların, özellikle sıtma gibi salgın hastalıkların görülme sıklığını artırabileceği de belirtildi.

2005 yılında yürürlüğe giren Kyoto sözleşmesi çerçevesinde tarafları biraraya toplayan ve 17 kasımda sona erecek 12'nci Uluslararası İklim Konferansı'na 6 bin kişi katılıyor.

Kyoto sözleşmesini tamamlayan ve 35 sanayileşmiş ülke ve AB'yi hedefleyen Kyoto protokolü, sera etkisine yol açan ve iklim değişikliğinin başlıca sorumlusu fosil yakıtlara bağlı gazların salımının azaltılmasını öngörüyor.

Nairobi konferans dizisi, BM'in 1992 yılında Rio'da yapılan dünya zirvesinden bu yana düzenlenen 12'inci etkinlik olacak. Ancak böyle bir etkinlik, Afrika'nın güney kesimlerinde ilk kez düzenleniyor. Geçen hafta yayımlanan verilere göre ise sera etkisine neden olan gaz salımları hala artmaya devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?