banner39

Afrika'da su krizi büyüyor...

Doğu ve K.Doğu Afrika'nın hayat damarı kabul edilen Nil'in kullanım hakları, 7 ülke ile Mısır ve Sudan'ı karşı karşıya getirdi

Arşiv 21.04.2010, 15:17 21.04.2010, 18:20
Afrika'da su krizi büyüyor...

 

Abdullah Aydoğan Kalabalık- Serhat Orakçı / Dünya Bülteni / Kahire- Hartum

Nil nehrinin kullanım hakları üzerine anlaşmaya varamayan yedi Afrika ülkesi ile Mısır arasındaki kriz büyüyor. Nil suyundan yeterince faydalanamadıklarını savunan Etopya, Burundi, Kongo, Kenya, Rwanda, Tanzanya ve Uganda, 'Nil'e yeni bir çerçeve' için Mayıs ayında toplanmaya hazırlanıyor.  Bu ülkeler, 14 Mayıs'ta yeni bir anlaşma yapmaya hazırlanırken, Nil’den maksimum düzeyde fayda sağlayan Mısır ise yeni anlaşmayı kabul etmeyeceğini açıkladı.

Etiyopya, Nil suları sorunu konusunda riskli bir adım atarak, sadece yedi ülkenin katılacağı yeni bir zirve düzenleyeceklerini açıkladı. Etiyopya yönetimi Mısır yönetiminin İngiliz işgali zamanında 1929 yılında imzlanmış anlaşmayı yenilemeye yanaşmadığını, bu sebepten böyle bir metoda başvuracaklarını duyurdu.

Etiyopya Hükümeti sözcüsü, önümüzeki Mayıs ayında, ülkesi ve diğer altı ülkenin yapılacak toplantı sonrası, 'Nil sularının kullanımı' konusunda yeni bir anlaşma imzalamasının beklendiğini de kaydetti.
 
Önceki anlaşmanın uluslararası kanunlar mucibince yapıldığını dile getiren sözcü, yedi ülkenin eski anlaşmayı değiştirmek istediği ancak, Mısır yönetiminin buna yanaşmadığını hatırlattı. 
 
Mısır Su Kaynakları Bakanı Muhmmed Allam ise Nil havzası ülkelerinin imzalamayı planladıkları anlaşma konusuna değinerek, böyle bir anlaşmanın yapılmaması konusunda uyarıda bulundu.
  
13 Nisan tarihinde Kongo, Etiyopya, Kenya, Ruanda, Tanzanya, Burundi ve Uganda Nil suları konusunda yeni bir anlaşma yapmak için Mısır'ın Şarm el Şeyh kentinde yapılan toplantıda ısrar etmiş ancak, Nil sularının döküldüğü iki ülke olan Mısır ve Sudan buna yanaşmamıştı. 
 
5.584 km. uzunluğundaki Nil'in havzasında bulunan Afrika sömürgeleri adına İngiltere ile Mısır arasında 1929 yılında bir anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşmaya göre, Mısır, Nil suları üzerinde yapılacak bütün projelere itiraz etme hakkına sahip. Bütün ülkeler oy birliği ile karar vermeden Nil üzerinde hiçbir baraj ya da su projesi gerçekleştirilemiyor. Bu anlaşma Mısır’a Nil nehrinden yılda 5.5 milyar metre küp su kullanım hakkı verirken, nehrin üzerinden geçtiği diğer ülkelerin su kullanımını sınırandırmakta. Diğer Afrika ülkelerinin yağmur sularından faydalandığı  tezini öne süren Mısır için Nil nehri hayata öneme sahip. Mısır yönetimi Nil sularını milli güvenlik unsuru olarak algılıyor.

nil-deltasi.jpg

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?