banner15

Afrika'da su seviyesi düşüyor

California'da bir bilimsel konferansta sunulan son uydu verileri Afrika'da su seviyesinin daha önce görülmedik hızda düşüş gösterdiğine işaret ediyor.

Afrika'da su seviyesi düşüyor

Afrika'nın nehir, göl ve rezervlerindeki yıllık su kaybı neredeyse bütün kıtada tüketilen yıllık su miktarına eşit.

Son beş yıldır dünyanın yörüngesinde birbirini peşpeşe izleyen iki uydu dolaşıyor.

NASA ile Alman uzay araştırmacılarının ortak çalışması olan uydular, yeryüzündeki nehirlerin, göllerin ve su rezervlerinin dünyaya ne kadar ek ağırlık uyguladığını doğru biçimde tahmin etme yetisine sahip.

Böylece dünyanın herhangi bir yerindeki tatlı su miktarını ölçebiliyorlar.

Son bulgularını kamuya açıklayan araştırmacılar, dünyanın belli başlı bazı nehir yataklarında büyük bir değişimin gözlendiğini söylediler.

En çarpıcı susuzluk sinyalleri Afrika'dan geliyor.

Nil, Kongo, ve Zambezi nehirleri izlendikleri süre içinde kayda değer miktarda su kaybetmiş.

Uydu verilerine göre Afrika'nın kuruyan su kaynaklarındaki yıllık kayıp, Los Angeles büyüklüğünde otuz metropolün bir yılda kullanacağı toplam su miktarına eşit.

Bilimadamları bu kuraklığı bölgeye düşen yağmurun doğal seyrine ilaveten iklim değişikliğine de bağlıyor.

Fakat araştırmada yer alan bilimadamlarından Doktor Jay Famiglietti, doğrudan insan faaliyetlerinin de bunda büyük rol oynadığını belirterel ''İklimin döngüsüne göre doğal inişler çıkışlar olabilir. İnsanların suyu nasıl kontrol ettiği de çok önemli bir faktör'' dedi.

Nehirlerin yönünün değiştirilmesi, sulak alanların kurutulması ve yeraltı madenciliği, suyun depolanmasını ve yeterli miktarda tutulmasını olumsuz etkileyen faktörler arasında.

Uzmanlar, Afrika kıtasıyla taban tabana zıt bir tablo çizen Amerika'da ise Mississippi ve Missouri gibi nehirlerin su seviyesinin kayda değer miktarda arttığına dikkat çekiyor.

BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48