banner39

Afrikalı Liderler Libya'da Buluşuyor

50 kadar Afrikalı devlet lideri Libya'nın Sirte kentinde 5. kez düzenlenecek olan Afrika Birliği zirvesinde bugün biraraya geliyor. İki gün sürecek olan zirvede, Darfur sorunu, Afrika'daki çatışmalar, zengin ülkelere olan borçlar, BM Güvenlik Konseyi'nde

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Afrikalı Liderler Libya'da Buluşuyor

Bu yıl 5. kez düzenlenecek olan Afrika Birliği zirvesine, Afrika ülkelerinden 50 kadar lider ile uluslararası temsilcileri katılacak. Zirveye BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile Avrupa Komisyonu  Başkanı Jose Manuel Barroso'nun da katılması bekleniyor. Libya'nın Sirte kentindebugün  toplanacak zirvede, Sudan'ın Darfur bölgesindeki kriz, Afrika'daki çatışmalar gibi bölgesel konuların yanı sıra BM Güvenlik Konseyi'ndeki dönemsel üyelik için en az 1 Afrika ülkesinin sandalye sahibi olması gibi konuların gündeme gelmesi bekleniyor. İki günlük zirve sırasında hastalık ve açlıkla mücadele için uluslararası yardım çağrısı yapılacağı da belirtiliyor.  53 üyeli Afrika Birliği, Afrika Birliği Örgütü'nün yerine 2002 yılında kuruldu. Merkezi Addis Ababa'da olan ve Avrupa Birliği'ni model alan örgütün bir icra komitesi, parlamentosu, mahkemesi bulunuyor. Örgüt, Afrika kıtasında demokrasi ve insan hakları ile ekonomik kalkınma gibi konulara odaklanmış durumda. 
     
BM'de temsil hakkı istiyorlar
  

Sonbaharda ele alınacak Birleşmiş Milletler reform çerçevesinde genişleyecek olan Güvenlik Konseyi'nde Afrika Birliği daimi üye olarak temsil edilmek istediğini bildirdi. Afrika Birliği, BM Güvenlik Konseyi’nde 2 daimi, 5 de geçici üyelik istediğini açıkladı. 53 üyeli Afrika Birliği dışişleri bakanlarının toplantısında, Güvenlik Konseyi adayları belli olmadı, fakat kıtanın üç büyük gücü Güney Afrika, Nijerya ve Mısır’ın en güçlü adaylar olduğu belirtiliyor. Şu anda 5’i daimi 15 üyeden oluşan BM Güvenlik Konseyi’ne 6’sı daimi, 4’ü geçici 10 yeni üye daha eklenmesi öngörülüyor. Yeni daimi üyelikler için Japonya, Brezilya, Hindistan ve Almanya en güçlü adaylar. Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Komiseri Said Jinnit, dışişleri bakanlarının vardığı anlaşmanın gelecek hafta Libya’da toplanacak zirvede ele alınacağını açıkladı. Jinnit, Afrika’nın bu konuda birlikte hareket edeceğini, temsilcilerini kendi yöntemleriyle seçeceğini söyledi ve “Bunu, dayanışmamızı güçlendirecek bir şekilde yapacağız" dedi. 
 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?