banner39

Afrikalı liderler Türkiye'den okul istiyor

Afrikalı dini liderler, ülkelerindeki dini bilgi eksikliğinin giderilmesi için Türkiye'den yardım istedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Afrikalı liderler Türkiye'den okul istiyor

İstanbul'da düzenlenen 'Afrika İslam Şûrası' sayesinde ilk kez bir araya gelen Afrikalı dini liderler, ülkelerindeki dini bilgi eksikliğinin giderilmesi için Türkiye'den yardım istedi.

Ülkelerinde açılan Türk okulları sayesinde Türk halkını tanıma imkanı bulduklarını kaydeden liderler, daha fazla okul açılmasını istedi. Kenya Vaizler ve İmamlar Konseyi Genel Sekreteri Muhammed Duri, okullarda görev yapan öğretmenler sayesinde Türkiye'ye olan sevgilerinin arttığını ifade ederek, "Bu okullar gelecekte iki toplumun birbirine yakınlaşmasının vesilesi olacak." dedi. Okulların halk ve devlet tarafından desteklendiğini ifade eden Duri, "Ülkemizde açılan ilk Türk okulu, eğitimiyle kendini ispatlayarak sonraki okulların açılmasına zemin oluşturdu. Okullardaki öğretmenler öğrencilerle yakından ilgilenip kaliteli eğitim veriyor." diye konuştu. Uganda Müftüsü Şaban Ramazan Mubarek de Afrika'da açılan Türk okullarının iki ülke arasında elçilik yaptığını kaydetti. Mübarek, "Türk okullarında görev yapan öğretmenler Türk kültürünün gönüllü elçiliğini yaparken, verdikleri kaliteli eğitimle de Uganda eğitim sisteminin yükselmesine aracılık ediyor." diyerek, Ramazan ve Kurban bayramlarında gönderilen yardımların kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Bardakoğlu: Geç kalınmış bir toplantı

'Afrika Kıtası Dini Liderler Toplantısı', Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun çeşitli ülkelerin temsilcileri ile yaptığı ikili görüşmeler ile devam etti. Bardakoğlu, toplantının gelecekte de devam ettirilmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye ile Afrika'daki Müslüman ülkeler arasındaki ilişkiler açısından çok geç kalınmış bir toplantı. Afrika ülkelerinin dini lider ve temsilcileri ile buluşmaktan çok memnun olduk." dedi. Bugün sona erecek olan organizasyon çerçevesinde Ayasofya ve Topkapı Sarayı'nı gezecek olan Afrikalı konuklar adına bir temsilci cuma namazı öncesinde Sultanahmet Camii'nde konuşma yapacak.

 

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?