banner15

Afrikalı Liderlerden Tek Hükümet Kurma Çağrısı

Afrikalı liderler dünyadaki diğer blok ve birlikler arasında iyi bir konum işgal etmesi amacıyla Afrika kıtası için tek bir hükümet kurulması çağrısında bulundu. Gana Devlet başkanı, dünyanın bugün siyasi birliklerden veya ekonomik bloklardan oluştuğunu b

Afrikalı Liderlerden Tek Hükümet Kurma Çağrısı

 

Dünya Bülteni/ Halil Çelik

 

Afrikalı liderler dünyadaki diğer blok ve birlikler arasında iyi bir konum işgal etmesi amacıyla Afrika kıtası için tek bir hükümet kurulması çağrısında bulundu. Afrikalı liderler, Nijerya’nın başkenti Abuja’da iki gün süren toplantının kapanışında yaptıkları konuşmalarda birliğin sadece hükümetler değil bütün halklar arasında olması gerektiğine işaret ederken ortak bildiride ‘nihayetinde bir birlik hükümetinin kurulmasının elzemliği şüphe konusu değildir’ yollu ifadelere yer verildi.

 

Gana Devlet Başkanı John Kufuor toplantıda Afrika liderleri arasındaki farklı bakış açılarına dikkat çekerek bazılarının Avrupa Birliğinin ötesine gitmek istemezken bazılarının ise tek bir merkezi hükümetten aşağısını kabul etmediğini ifade etti ve dünyanın bugün siyasi birliklerden veya ekonomik bloklardan oluştuğunun altını çizdi.

 

Ülke liderleri ve hükümetleri, tek bir hükümetin oluşturulması çabalarının belirlenmiş ortak çıkarlar ve değerler temeli üzerine kurulması gerektiğini hatırlatırken gözlemciler, bu hatırlatmaların ve tavsiyelerin Afrikalı liderlerin ittifak ettiği ve kıtayı şu ana kadar gözle görülür bir yakınlaşmaya götürmeyen güvenlik sahasında atılmış yeni bir adım ifade ediyorlar.

 

Katılımcılar arasında Nijerya Devlet Başkanı Olusegun Obasanjo, Etiyopya başbakanı Meles Zenawi, Güney Afrika Devlet Başkanı Thabo Mbeki bulunurken Afrika Birliğinin önde gelen savunucularından olan Libya lideri Muammer Kaddafi dışişleri bakanını gönderdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail
İsmail - 2 yıl Önce

Güzel

banner39

banner50

banner47

banner48