banner39

Ağar: Seçime katılıp katılmayacağımız belli değil

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, cumhurbaşkanı seçimi konusunda TBMM'de yapılacak oylamaya katılıp katılmayacaklarının henüz belli olmadığını bildirdi.

Arşiv 25.04.2007, 16:11 25.04.2007, 16:11
Ağar: Seçime katılıp katılmayacağımız belli değil

Ağar, Cumhurbaşkanı adayı, Dişişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Gül'ün kendisinden destek istediğini söyledi.

Bugün parti Genel İdare Kurulunu (GİK) toplayacaklarını anlatan Ağar, konuyu partililerle görüşeceğini, bugün veya yarın Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ile yapacağı görüşmenin ardından da TBMM Genel Kuruluna katılıp katılmama kararını vereceklerini ifade etti.

Mehmet Ağar, ''Görüşmede ayrıca biz siyasetin mahkemede değil, sandıkta sonuçlanmasından yana olduğumuzu açık bir dille ifade ettik'' dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ağar, bir soru üzerine, AK Parti'nin 3. turda kendi adayını seçtirecek çoğunluğa sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''Bunun için ilave bir desteğe ihtiyaçlarının olup olmadığı kendi takdirleridir. Ortaya çıkardıkları aday profili açısından tablo şu olmuştur: Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adaylığının siyasi ve ekonomik istikrarı bozacağını, bugün aday yapılan zatın da partinin genel başkanlığı görevini yeteri derecede taşıyamayacağını, AKP'nin zımnen kabul ettiği gözükmüştür.
Ben sürpriz beklentisini bir erken seçim kararı olarak beklerdim. Doğru olan millete gitmekti.''

Ağar, ''Sayın Gül'ün adaylığı ile özellikle eşinin türbanlı olmasıyla ilgili bir takım eleştiriler var. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?'' sorusunu yanıtlarken, ''Biz kimsenin çocuğuyla, ailesiyle meşgul değiliz. Milletle, milletin siyasetiyle meşgulüz''dedi.

Bir soru üzerine Ağar, erken seçim beklediğini söyleyerek, ''Bu saatten sonra her an seçimin gelebileceğini görüyorum. Erken seçim kararı alma konusunda iktidarın yeterli sayısı vardır. Ancak iktidarın bu konularda pek danışma mekanizmasını işletmediğini hepimiz biliyoruz'' diye konuştu.

Ağar, ''Genel kuruldaki oylamaya katılmayarak cumhurbaşkanı seçiminin Anayasa Mahkemesine taşınması ve bu şekilde bir seçime yönlendirme tavrınız olabilir mi?'' sorusunu ''Allah seçimsiz bırakmasın'' diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?