Ağar ve Mumcu baraj korkusuyla yeniden buluşuyor

DP çatısı altında birleşemeyen Anavatan ile DYP, seçmenlerine büyük hayalkırıklığı yaşatmıştı, herşey bitti derken, Ağar sürpriz bir adım attı, Mumcu aynı hızla cevap verdi.

Ağar ve Mumcu baraj korkusuyla yeniden buluşuyor
Merkez sağda birleşmenin yaşanamamasının ardından merkez sağın iki lideri yeniden bir araya geliyor. DP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın, Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu'dan randevu istediği bildirildi.

5 Mayıs'ta alınan karara rağmen birleşememe, Anavatan ve DP tabanında, teşkilatlarında büyük sıkıntıya ve hayal kırıklığına yol açarken, sıkıntıların aday listelerine de yansıması merkez sağın iki liderinin yaşanan gelişmeleri yeniden gözden geçirmesine yol açtı.

Ağar'ın bugün Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu'dan randevu talep etmesi ise kulisleri dalgalandırdı.

Ağar ile Mumcu'nun, yaşanan krizin ardından bir araya gelmesi beklenirken, görüşmenin saati ve yeri konusunda net bir açıklama yapılmadı.

SİNAN AYGÜN DP İLE ANAVATAN İÇİN ARABULUCU


Demokrat Parti (DP) Milletvekili Adayı Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, DP Genel Başkanı Mehmet Ağar'a Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu ile görüşmesi teklifini götürdüğünü belirtti.
Sağda son gelişmeleri DP Milletvekili Adayı ATO Başkanı Sinan Aygün, DP Genel Başkanı Mehmet Ağar'a, Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu ile görüşme teklifini götürdüğünü belirterek, "Ağar'a, son yaşanan gelişmeler kamuoyunda yanlış anlaşıldı, solda birlik sağlandı ama sağda birlik sağlanamadı izlenimi oluştu, DP'nin oyları aşağı doğru düşüyor, bu AKP'nin işine yarar dedim ve Mumcu ile görüşme teklifini götürdüm" diye konuştu. Ağar'ın Anavatan'dan 'DP'yi destekleriz' duyumu aldığını kaydeden Aygün, bu gelişmeye Ağar'ın da sevindiğini söyledi.

LİSTE SIKINTISI AŞILMADI

Listelerde yaşanan sıkıntının henüz giderilmediğini kaydeden Aygün, şöyle konuştu: "Benim verdiğim listeden farklı bir liste oluşturulmuş. İki iddialı isim listenin sonlarına kaydırılmış. Sıkıntılar henüz aşılmadı. Ağar yarın listeler üzerinde çalışacağını söyledi."

MERKEZ SAĞ DA CHP-DSP İŞBİRLİĞİ ÖRNEK ALACAK

Listelerde pek çok ili boş bırakan iki parti işbirliğin arayışına girdi. DP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu'dan randevu talep etmesi kulisleri hareketlendirirken DP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, "diyalogtan olumlu sonuç çıkacağına inanıyorum" dedi. Adan, zaman darlığı nedeniyle sağlanacak uzlaşmanın birleşme değil CHP-DSP işbirliğinde olduğu gibi seçim ittifakı olabileceğinin de işaretini verdi.

Merkez sağda esen soğuk rüzgarlar, birleşmenin gerçekleşmemesi nedeniyle Anavatan ve DP'nin dağılma sürecine girmesinin ardından yerini yeniden işbirliği arayışlarına bıraktı. Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu, YSK'ya sunulan aday listesindeki boşlukları doldurmak üzere kurmaylarıyla evinde çalışırken, kulislerde de DP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın Mumcu'dan randevu istediği haberleri yayıldı. DP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan kulisleri hareketlendiren haberi doğrularken, iki genel başkan arasında yapılacak görüşmede, bu kez birleşmenin değil seçim işbirliğinin ele alınabileceğinin işaretini verdi.

DİYALOGTAN UMUTLUYUM

Katıldığı bir televizyon programında birleşme ve Ağar'ın Mumcu'dan randevu talebine ilişkin soruları yanıtlayan Adan, Ağar-Mumcu görüşmesinden olumlu sonuç çıkacağına inandığını söyledi. Adan, "Türkiye'yi inşa etmiş iki siyasi partinin Türkiye'nin içinde bulunduğu bu şartlarda ve sıkıntılarda tekrar DP açılımını sonuçlandırmak konusunda bir iradeyi ön plana çıkarabilirler" dedi. Anavatan ile DP arasında imzalanan protokolün geçerliliğinin devam ettiğini belirten Adan, seçimlerden sonra da Anavatan'ın yine kongresini toplayarak DP'ye iltihak edebileceğini söyledi. "Art niyet yok. Sürecin dar bir alana sıkışması bu birleşmenin önündeki en büyük engel oldu" diyen Celal Adan, iki partinin, CHP-DSP işbirliğini örnek alabileceğini ve 22 Temmuz seçimlerine ittifakla gidebileceğini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2007, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER