banner39

Ağar ve Mumcu'dan seçim çağrısı

Ortak basın toplantısı düzenleyen ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu ile DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, AK Parti'yi erken seçime çağırdı.

Arşiv 25.04.2007, 20:06 25.04.2007, 20:10
Ağar ve Mumcu'dan seçim çağrısı

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ve Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu görüşmesinden sonra basın toplantısı düzenledi.

Ağar ve Mumcu YÖK'e yapılan saldırıyı kınarken hükümete seçim çağrısı yaptı. Yeni Cumhurbaşkanını yeni meclis tarafından yapılması gerektiğini belirten iki genel başkan Türkiye için bu süreçten seçim kararı ile çözüleceğini öne sürdüler.

Ağar’ın açıklaması

Türkiye’de temel zemin demokrasidir. Teziç’e yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Herkes dikkatli olmalıdır. Domokrasinin vazgeçilmez gücü millettir. Siyasette bir zorluk varsa bunu millet çözer. Bugün yaptığımız toplantıda hükümetin önünde bir fırsat daha vardır. Acil seçim kararı almasıdır. Uzun bir süre geçmiştir. Bu tablonun milletinin daha içine sineceği bir tablo vardır.

Hükümetin Cumhurbaşkanı seçmek için bize ihtiyacı yoktur. Milletvekili arkadaşlarımız sorumluluklarının bilincinde olan arkadaşlardır. İradelere baskı sözkonusu değil. Ancak geleceğin de siyasi perspektifini de görmek herkesin sorumluluğu olan birşeydir. 367 konusunda bizim CHP ile ortak bakış açımız yok. Bizim görüşümüze göre hükümetin 3. turda istediği sonucu çıkarabilecektir. Bu noktada karar siyasi bir karardır. Biz muhtemel gelişmeler açısından rejimin tehlikede olduğunu değil durumun değerlendirilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyoruz.

Mumcu'nun sözleri

Önümüzdeki 24 saat 48 saat Türkiye açısından hayati derecede önemlidir. YÖK başkanı Teziç’e karşı girişilen saldırı bizi derin kaygılara itmektedir. Geçmişten bugüne gelinen süreçte Türkiye provaksyonlara açık bir duruma gelmiştir. Türkiye acilen yarından itibaren seçim kararı almalı, suikast girişimini hükümet acilen değerlendirmeye almalı ve bunun gereğini yerine getirmesi gerekir.

Cumhurbaşkanlığı seçimi yerine Türkiye'nin öncelikli konusu olarak seçim ele alınmalıdır. Grup kararı almama konusu Anayasal bir zorunluluktur. Ancak milletvekillerinin öncelikle ülkenin şartlarını gözetecekleri muhakkaktır. Bu cumhurbaşkanlığı seçiminin bu şartlarda oluşması hayırlı olmayacaktır. İktidar ve anamuhalefetin tavrı ülkeyi bu noktaya getirmiştir. İki parti arasında ortak karar verilmiş olmasa bile iki parti arasında diyalog ve görüşmeler sürecektir.


İşte yapılan ortak açıklamanın ardından çıkan kararların satır başları

* Hükümetin Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik olarak bizim desteğimize ihtiyacı yoktur.

* Ak Parti'nin YÖK Başkanı Teziç'e yapılan saldırı girişimini de dikkate alarak daha fazla gerginliğe yol açmadan acil erken seçime gitmesi gerekmektedir..

* Çankaya seçimine yönelik nihai kararımız hükümetin yaptığımız bu çağrıya verdiği cevaba göre şekillenecektir.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?