banner39

AGD'den Selam'ı yayma projesi

AGD, "Dilden Gönüle Köprü" projesi kapsamında selamların en güzelini yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Arşiv 08.04.2009, 05:16 08.04.2009, 05:16
AGD'den Selam'ı yayma projesi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AGD, manevi değerlerin zayıfladığı, insanlar arasında kin ve öfkenin arttığı bir dönemde anlamlı bir projeye imza atıyor. Peygamberimizin 'aranızda selamı yayınız' buyruğundan hareket eden AGD, bu projeyle selamların en güzelini yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Ankara-AGD Şube sorumluları ve şube başkanları toplantısını Ankara'da gerçekleştirdi. Toplantıya AGD Genel Başkanı İlyas Tongüç, başkanlık divanı, şube sorumluları ve şube başkanları katıldı. Rapor müzakereleri ve aylık değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda, önümüzdeki ay yapılması gereken faaliyetler ele alındı.

"Gençlik iş bulma kuyruklarında heba oluyor"

Toplantıda konuşan AGD Genel Başkanı İlyas Tongüç, gençliğin içinde bulunduğu maddi ve manevi sıkıntılara değindi. Türkiye İş ve İşçi bulma Kurumu raporlarına göre gençlerde işsizlik oranının giderek büyüdüğüne dikkat çeken Tongüç, "Eğitimli olsun ya da olmasın işsizlik, genelde ülkemizin, özelde geçliğimizin önünde büyük bir sorun olarak durmaktadır. Toplumun en hareketli ve dinamik grubunu oluşturan gençlerimiz bu nedenle geleceğinden endişe duymaktadır." diye konuştu.

"Gençlik büyük bir travma yaşıyor"

İşsizlik ve geçim sıkıntısı gibi yönetim zafiyetlerinin gençliği stres, ümitsizlik ve bunalıma sürüklediğini kaydeden Tongüç, "Gelinen noktada tefekkür ve fikri derinlikten yoksun gençlik ruhsal bir boşluk yaşamaktadır. Yapılan araştırmalar hangi kesime mensup olursa olsun gençlerin had safhaya ulaşan bir iç boşluğa sahip olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Geleceğe bağlanan umutların tükenmesiyle, kendi değerlerine yabancılaşarak, kendini eğlence, içki, sigara ve uyuşturucuya vererek derin bir yozlaşma ve çürüme yaşamaktadır.

"Hz. Peygamber en iyi örnektir"

Nisan ayının kutlu doğum ayı olduğunu ve AGD olarak Türkiye'nin dört bir tarafında geleneksel olarak tertip ettikleri Asr-ı saadet gecelerini bu yıl da büyük katılımlarla düzenleyeceklerini belirten Tongüç, "Gençliğimizin içinde bulunduğu buhranın giderilmesi noktasında Peygamberimizin hayatı oldukça mühimdir. Bizler Efendimizin örnek hayatını uzman hatiplerimiz aracılığıyla gençliğimize aktarmaya vesile olacağız. Peygamberimiz beşik ile mezar arasındaki yolculuğumuzda değişmez rehberimizdir. Bıraktığı mukaddes miras, başımızın tacı, gönlümüzün ilacıdır. Bugün içine düştüğümüz derin manevi bunalım ve buhranın tek çıkış yolu peygamberimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V) tebliğ, temsil, telkin ve teşvik ettiği dini yaşamaktan geçiyor. Kaybolan değerlerimizi, sarsılan umutlarımızı ancak bu yolla geri kazanabiliriz. Bu programlar aracılığıyla peygamberimizi tazim ediyor ve vaaz ettiği dini daha iyi anlamaya ve anlatmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Selamı yayma projesi

Nisan ayı içerisinde başlatacakları "Selamı yayma projesi" hakkında şube sorumluları ve şube başkanlarını bilgilendiren Tongüç, "Allah'ın selamı, selamların en güzelidir. Bizler, Peygamber Efendimizin "Aranızda selamı yayınız buyruğundan hareketle, toplumumuzda selamı yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Bilindiği gibi selam hem bir dua, hem de insanların birbirleri arasında dostluk ve güven aracıdır. Selam tabiri caizse dillerden gönüllere köprüler kurmaktır

"Mayıs ayını dolu dolu geçireceğiz"

Konuşmasının sonunda önümüzdeki mayıs ayı içerisinde gençlikle ilgili çok farklı projelere imza atacaklarını da ifade eden Tongüç, "Bizler Mayıs ayını gençlik ayı olarak değerlendiriyoruz. Gençliğimize yönelik faaliyetlerimizi bu ayda sıklaştıracağız. Geleneksel olarak yaptığımız Fetih Şöleni hazırlıklarını şimdiden başlattık.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?