banner39

AGİT Rusya'yı, Rusya ise Stalin'i suçladı

AB gözlemcileri tarafından hazırlanan rapor 2008 yazındaki savaşın sorumluluğunu Rusya'ya yıktı

Arşiv 30.09.2009, 16:10 30.09.2009, 16:10
AGİT Rusya'yı, Rusya ise Stalin'i suçladı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

2008 ağustosunda yaşanan Gürcistan-Rusya savaşı hakkında hazırlanan AGİT raporu dün yayınlandı.

Rus medyası raporun hazırlanma sürecinde, savaşta Gürcistan'ın haksız bulunacağını öngörmüştü, ancak, Rus medyasının beklentilerinin ve haberlerinin aksine AGİT oklarını Moskova'ya yöneltti.

Gürcistan'ın talepleri yerine getirdiği, Kremlin yetkililerinin ise Abhazya ve Güney Osetya'ya uluslararası gözlemcilerin girişini engellediği ifade edilen raporda, Ruslar Gürcü köylerinde 'etnik temizlik' yapmakla da suçlandı.

Rus medyası raporun ardından Rusya'nın 2010'da AGİT delegeleri arasından çıkartılabileceğini iddia etti. Bu konuda nihai kararın bugün alınması bekleniyor. Raporda Gürcü taraf da "insan hakları ihlalleri ve savaş sonrasında yeterli soruşturma yapmamakla" suçlanmasına rağmen, Rus gazeteleri bunu yetersiz buldu.

AB Konseyi'ne üye olan ülkelerin vekilleri, Rusya ile diyaloğun devam ettirilmesi gerektiğini de rapora ekledi. Uluslararası gözlemcilerin ve insani yardım kurumlarının bölgeye ulaşabilmesi için Rusya'nın izin vermesini talep edildi.

Tartışmaların en ilginç noktası ise Rusya'nın AGİT temsilcisi Konstantin Kosaçev'in yaşananlardan Stalin'i sorumlu tutması oldu. Kosaçev, Abhazya ve Güney Osetya'nın Gürcü asıllı SSCB başkanı Stalin tarafından 'zorla' Gürcistan'a verildiğini, yerel halkların bu konuda görüşlerine baş vurulmadığını savundu.

 

banner53
Yorumlar (1)
Uğur Çanba 12 yıl önce
Tarafsız olmadığını Türkiyeye yaptıklarıylada bildiğimiz AB gene kendi çıkarları doğrultusunda rapor hazırlamış.Gürcistanın Füzeli Saldırıları Ve tanklarla Osetyaya Girmesi Savaş Değilde Nedir. Tarihci değilde akıllı bir adam sorsanız Abhazyanın ve Osetyanın bağımsız olması gerektiğini size söler. AB deyince yalan dolan Baska Bişi yok. Abhazya Ve Osetya Bağımsızdır Delikanlı olan Varsa girsin sınırdan.
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?