Agos'un önünde taziye defteri açıldı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından, gazete önünde taziye defteri açıldığı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Agos'un önünde taziye defteri açıldı

Dünya Bülteni Haber Merkezi

Şişli Halaskargazi Caddesi üzerindeki Sebat Apartmanı'nın girişine konulan Dink'in fotoğrafının bulunduğu yere, bugün çıkan ve cinayeti konu alan haberlerin yer aldığı gazetelerin birinci sayfaları asıldı.

Agos Gazetesi'ne taziye ziyaretleri de devam ederken, bazı vatandaşların karanfiller bıraktığı ve ağladıkları görüldü. Ziyaretçilerin, cinayete ilişkin duygu ve düşüncelerini aktarabilmeleri için bir de ''taziye defteri'' açıldı.

Bu arada, aralarında eski Avrupa Parlamentosu Üyesi Ozan Ceyhun ile Hamburg Eyalet Meclisi Üyesi Nebahat Güçlü, Berlin Eyalet Meclisi Üyeleri Bilkay Öney ve Özcan Mutlu Dink'in öldürüldüğü yere, üzerinde ''Kınıyoruz'' yazılı bir çelenk bıraktılar.

TOPBAŞ TAZİYE ZİYARETİNDE

Kadir Topbaş, Şişli Halaskargazi Caddesi'ndeki gazete binasından ayrılırken yaptığı açıklamada, Türk milletinin, sıkılan kurşunların hedefine ulaşmaması için duyarlı hareket etmesi gerektiğini belirterek, Hrant Dink'in bir sembol olarak seçildiğini ve bu mihrakların emellerine ulaşamayacaklarını dile getirdi.

Cinayetin herkesi derinden etkilediğini kaydeden Topbaş, ''Millet olarak derinden sarsıldık, ama sağduyuyla bunun da üstesinden gelmeliyiz. Başta ailesi olmak üzere, tüm yakınlarına, Agos çalışanlarına başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağolsun'' dedi. Mehmet Müezzinoğlu da Hrant Dink'in ülkenin zenginliklerinin bir ayağı olduğunu belirterek, ''Bu olayı da bu zenginliğin bir ayağına sıkılmış kurşun olarak görüyoruz. Milletimiz, ülkemiz adına üzüntülüyüz ve üzüntümüzü Agos çalışanları ile paylaşmak için geldik'' diye konuştu.

Bu arada, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan, gazete binası önündeki taziye defterini imzalayarak, saldırı karşısında herkesin birlik olması gerektiğini ve olayı kınadığını söyledi.

CENAZE TÖRENİ SALI GÜNÜ

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II, Kumkapı'daki patrikhanede gazetecilere yaptığı açıklamada, Hrant Dink için 23 Ocak Salı günü saat 14.00'de Meryem Ana Ermeni Kilisesi'nde cenaze töreni düzenleneceğini bildirdi.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?