Ağrı'da sel: 3 bin ev sular altında

Ağrı etkili olan sağanak yağış sonucu nehir sularının taşması sonucu 3 bin ev sular altında kaldı.

Ağrı'da sel: 3 bin ev sular altında


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Doğu Anadolu Bölgesinde etkili olan yağışlar nedeniyle bazı illerde insanlar zor alnlar yaşıyor. Ağrı da gece başlayan sağanak yağış sonrası şehir merkezinden Murat nehri ve Taşlıçay deresi taştı. 3 bin ev sular altında kaldı.

Mahsur kalanlar kurtarılmaya çalışılıyor. Yağış nedeniyle okullarda eğitime 3 gün ara verildi. Afette bir kişi hayatını kaybetti. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sel bölgesinde incelemede bulundu. Bölgeye 1 milyon TL yardım gönderilecek.

Ağrı:
Kentte gece saatlerinde başlayan ve sabaha kadar aralıksız devam eden sağanak yağış, yaşamı olumsuz etkiledi. Doğubayazıt ilçesine bağlı Esnemez köyünde bir evin çökmesi sonucu 13 yaşındaki Gamze Gündüz'ün yaşamını yitirdi.

Kent merkezinden geçen Taşlıçay Deresi ile Murat Nehri'nin taşması sonucu Fırat, 100. Yıl ve Gazi mahallelerinde dere yataklarına kurulu çok sayıda ev ve iş yeri, su altında kaldı. Mahsur kalan vatandaşlar, belediye, karayolları, il özel idaresi, DSİ ve özel firmalara ait iş makineleriyle evlerden çıkartıldı.

Ağrı Vali Vekili Murat Güven, yaşanan afette herhangi bir can kaybının olmadığını bildirdi.

Belediye Başkanı Hasan Arslan da, geçen hafta yaşanan sel felaketinden daha büyük bir felaketle karşı karşıya olduklarını belirterek, kent merkezindeki çok sayıda evde ciddi hasar oluştuğunu, alt yapının kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Evlerinde mahsur kalan vatandaşların iş makinelerinin yardımıyla kurtarıldığını vurgulayan Arslan, çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Bu arada, Erzurum Caddesinden geçen Taşlıçay Deresi üzerindeki köprünün bir kısmının çökmesi nedeniyle Fırat Mahallesi ile kent merkezi arasında ulaşım sağlanamadığı belirtildi. Ağrı-Tutak karayolu da sel nedeniyle ulaşıma kapandı.

Murat Nehri'nin taşması sonucu ulaşıma kapanan Ağrı-Van karayolunun 17. kilometresinde de araçlarda mahsur kalan yaklaşık 50 yolcu kurtarıldı.

Ağrı Vali Vekili Murat Güven, kent merkezindeki okullara 3 gün süreyle ara verildiğini söyledi.

1 milyon TL'lik yardım

Bu arada, Başbakan Erdoğan, Ağrı'da meydana gelen selin ardından hemen devreye girerek Başbakanlık Müsteşarı Ala'ya mağduriyetin giderilmesi için acil yardım talimatı verdi.

Sel felaketindeki zararın karşılanması için 1 milyon TL'nin valilik emrine gönderildiği belirtildi.

Çiçek ile Akdağ bölgede

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Ağrı'daki sağanak yağışla ilgili, "Bütün hesaplamaları alt üst eden bir yağış meydana geldi" dedi.

Sel bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Ağrı'ya gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yağıştan en fazla etkilenen mahallelere gitti.

Mahalelerdeki incelemelerinin ardından Valiliğe geçen bakanlarla görüşmek isteyen bazı vatandaşlar, mağdur olduklarını ancak Valilik ve Belediyenin kendileriyle yeterince ilgilenmediği iddia etti.

Vatandaşlarla görüştükten sonra Valiliğe geçen bakanlar, burada kamu kurum ve kuruluş temsilcileriyle basına kapalı toplantı yaptı.

Ardından muhtarların da katıldığı basın toplantısında konuşan Bakan Çiçek, selden dolayı meydana gelen zararları en az seviyeye indirebilmek için bütün imkanları seferber ettiklerini belirterek, şöyle devam etti: "Milletvekillerimiz burada. Bu konuyu zaten takip ediyorlar. Sağlık Bakanımız da burada. Ankara'dan buraya işleri planlayacak ve takip edecek arkadaşlarımızı da getirdik. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından bölge müdürlerimiz burada. Bu acıyı ve sıkıntıyı birlikte en aza indirebilmek için çaba gösteriyoruz. Belli bir miktar para gönderdik. Özel İdareye, Belediyeye, Sosyal Yardımlaşma Fonuna, acil ihtiyaçların karşılanması için sıkıntıları ortadan kaldırmak için yapılan bir ön katkıdır. Tespitler yapılmaya başlandı."

Bakan Recep Akdağ da selden sonra içme suyunun güvenli bir şekilde tüketilebilmesi için Ağrılı vatandaşları uyarmak istediğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bakanlık merkezinden, Erzurum'dan ve Ağrı'dan halk sağlığı uzmanlarımız, Belediyemiz ile birlikte konuyu takip ediyorlar, çalışıyorlar. Böyle zamanlarda vatandaşımız için en güvenli yol, şüphelendiği hiçbir suyu içmemektir. Belediyemiz bu konuda gerekli uyarıları yapıyor. Valiliğimiz ve Belediyemiz içme suyunu vatandaşlara dağıtacaktır. Herhangi kuşkulu su
içilmemelidir. Şebeke suları sürekli olarak takip ediliyor. Ancak vatandaşımız, temiz içme suyu içtiğinden emin olmalıdır. Eğer tereddütü varsa o suyu içmemelidir."

Kars:
Kars'ın Sarıkamış ilçesinde de aralıklarla etkili olan yağmurun ardından toprak damlı 2 ev ve 70 ahır çöktü.

Sarıkamış Kaymakam Vekili Yusuf Güni, yaklaşık 15 günden beri etkisini sürdüren yağmurun, köylerde çatısı bulunmayan
toprak damlı binaların çökmesine neden olduğunu söyledi.

Güni, Beşyol köyünde 2 evin tamamen çöktüğünü, Çardakçatı, Karapınar ve Kayalıboğaz köylerinde de onlarca toprak damlı ev ile ahırlarda hasar meydana geldiğini bildirdi.

Aşırı yağışlardan dolayı en çok etkilenen köyün, ilçe merkezine 40 kilometre uzaklıktaki Beşyol olduğunu belirten Güni, "Yağışlardan dolayı köylerde 2 ev tamamen çöktü, 25 evde de hasar oluştu. Evlerin gündüz çökmesi olası can kaybını önledi" diye konuştu.

Güni, ilçe genelinde toprak damlı 70 ahırın da tamamen çöktüğünü, bu ahırlarda bulunan toplam 40 büyükbaş hayvanın telef olduğunu kaydetti.

Şiddetli yağışlardan etkilenen köylerde vatandaşlara yardım çalışması başlattıkların ifade eden Güni, "Maalesef köylerimizin büyük bir bölümü toprak damlı evlerden oluşuyor. Aşırı yağışlarda suyu çeken toprak ağırlaşınca çökmeler kaçınılmaz oluyor. Özellikle Beşyol köyümüzde çok fazla maddi hasar ve hayvan telefi olmuştur. Bu köye Sarıkamış Kızılay Şubesi ekipleri ulaşarak gerekli malzeme ve çadır yardımında bulundular. İl Afet İşleri Müdürlüğü ve Kaymakamlık olarak, köylerde hasar tespit çalışmalarına başladık. Mağdur olan vatandaşlarımıza en kısa sürede gerekli yardımlar yapılacaktır" dedi.

Beşyol köyünde evi çöken vatandaşlardan Kıtan Çelik (70) özürlü kızı ile dışarında bulundukları sırada evin çöktüğünü belirterek, "Evde olsaydık şimdi hayatta olmayabilirdik. Allah bizi korudu" diye konuştu.

Sarıkamış Kızılay Şube Başkanı Mir Hasan Taş da Beşyol köyünde 10 evde de çökme riski bulunduğunu, tedbir amaçlı bu evlerde yaşayanlar için çadır kurma çalışmalarına başladıklarını ifade etti.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 08:27
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
HOCA
HOCA - 11 yıl Önce

Sayın Belediye Başkanımız!!!!!!!!!!!!!
Hasan Arslan Bey
Alt yapının tamamen kullanılamaz hale geldiğini söylüyor, acaba AĞRI'da alt yapı vardı da biz mi göremedik.
Sayın Başkan bırak bunları 1 yıldan fazla zamandır görevdesin AĞRI'ya bir çivi bile çakılmadı.Neymiş sebze hali faliyete geçmiş miş miş de
Bırak bunları başkanım, vede olmayan alt yapıdan bahsetme.Senin Tayyibin ve 5 vekilin durumu gördü en ufak bir yağmurda memleketin halini, maden belediye olarak dere yataklarına önlem alsaydınız.
Karadenizde de yağmur yağıyor.Bilmem anlata bildim mi, yazık yazık ki bu hak size oy verdi

taner arslan
taner arslan - 10 yıl Önce

sayın başbakanımız recep tayıp erdoğan olmak uzere butun hukumet yöneticileri ağrı da söz verilen yardımlar selden etkilenen insanların mağduriyetlerin ne zaman giderilecek lutfen acıklamanızı yayınlı yaparmısınız

banner39