banner39

'Ahıska bölgesine Ermeniler yerleştirildi'

Gürcü uzman, AB'nin Ahıska Türklerinin Gürcistan'a dönmeleri çağrılarına karşı çıkarak bölgeye yerleştirilen Ermeniler'in devlete çok sadık olduğunu söyledi.

Arşiv 29.05.2008, 18:05 30.05.2008, 09:03
'Ahıska bölgesine Ermeniler yerleştirildi'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gürcistan, Tiflis Üniversitesi insan coğrafyası departmanı direktörü Giorgi Gogsadze, Ahıska Türklerinin Gürcistan'da Ermenilerin yerleştirildiği bölgeye geri dönmesinin menfi sonuçlara yol açacağını ileri sürdü.

PanArmenian.net adlı Internet sitesinin haberine göre, Kafkasya 2007 uluslararası konferansında konuşan Govsadze, "10 yıl öncesinde olduğu gibi, şimdi belirtiyorum. Avrupa Konseyi Ahıska (Misket) Türklerinin Gürcistan'a geri dönmeleri çağrısında bulunuyor. Bunun iyi bir şey olmayacağını söylüyorum. Fakat maalesef bu konuda baskı altındayız." dedi.

Ermeni Internet sitesinin bildirdiğine göre, Gürcü yetkili, "Ermenilerin yerleştirildiği Samtskhe Javakheti bölgesi her zaman yetkililere bağlılığı ile tanınıyor. Samtskhe Javakheti ve Kvemo Kartli Ermenileri bütün seçimlerde hükümet taraftarı kuvvetleri destekledi. 2003'te Eduard Şevardnadze'yi desteklediler. 'Gül devriminden' sonra Mikhail Şakasvili'ye oy verdiler. Resmi rakamlarla yüzde 90 oy oranı abartılsa bile aynı durum 5 Ocak 2008'de de gerçekleşti. Çünkü Javakhetians Ermenilerinin çoğu sık sık Ermenistan veya Rusya'ya kışın geçimlerini temin etmek için gidiyor." diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?