banner39

Ahmedi Necad Kabinesini Açıkladı

İran cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedi Necad, yirmi bir bakandan oluşan kabinesini parlamentoya sundu. Kabinede yar alan bakan adaylarının tek tek parlamentodan güven oyu alması gerekiyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ahmedi Necad Kabinesini Açıkladı

 

İslam Dünyası / Hber Merkezi

 

Ahmedi Necad’ın kabinesi, muhafazakarların çoğunlukta olduğu parlamentoda eleştirilere yol açtı. Milletvekilleri, bakanlıklara aday gösterilen kişilerin yeterince deneyim sahibi olmadıklarını ya da önerildikleri görevlere uygun olmadıklarını ileri sürüyorlar. Cumhurbaşkanı Ahmedi Necad, önerdiği adayların bu görevleri yerine getirmek için gerekli yeteneklere sahip olduklarını söyledi.

Kabinesine güven oyu isteyen Cumhurbaşkanı Ahmedi Necad, parlamentoda yaptığı konuşmasında, liberalizmi eleştirdi. Her şeyi liberallik çerçevesinde yorumlayan Ahmedi Necad, liberalizmin ahlakın bozulmasına yol açacağı uyarısında bulundu. Cumhurbaşkanı, İran'ın manevi kalkınmasının hükümetinin gündeminde olduğunu bunun için bazı bakanlıklara muhafazakar tutumlu adaylar gösterdiğini söyledi.

ABD’ye Üstü Kapalı Gönderme

Ülke ismi vermeden Batılı devletleri, uluslar arası ve siyasi konularda İran'a düşmanca yaklaşırken ekonomik açıdan sömürmeye çalışmakla suçladı. Cumhurbaşkanı Ahmedi Necad kabine için önerdiği adayları savunurken belli bakanlıklara önerdiği atamaları niçin yaptığını anlattı. Hem ülke içindeki ekonomik ve toplumsal politikada hem de yabancı ülkelerle ilişkilerde adaletin önemini vurgulayan Cumhurbaşkanı Ahmedi Necad, Tahran'ın, kendisine karşı dost olan ülkelerle dost olacağını söyledi. Ancak bazı ülkelerin İran'dan mal veya petrol satın almamalarına karşı İran'a mal satarak ekonomik yarar elde ettiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı, bu ülkelerin Tahran'a karşı düşmanca bir yaklaşım benimsediklerini ileri sürdü. Hatta bu ülkelerin, iç politikaya insan hakları dahil bir çok bahane ile, müdahale etmeye çalıştıklarını da ekledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedi Necad, bu ülkelerin İran'ın meşru haklarını tanımadıklarını belirtti uluslararası toplum içinde bu ülkeleri yerdiğini söyledi. İran cumhurbaşkanı bu ülkelerin adlarını vermedi ama Amerika Birleşik Devletleri'nin İran'a karşı uyguladığı kendi yaptırımları var. Avrupa Birliğinin de şu sırada tartışmalı nükleer programı nedeniyle Tahran hükümetiyle arası açık.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?