banner15

Ahmedi Necad: Şaron’un Ölmesini Umuyorum

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedi Necat, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un ölmesini umduğunu söyledi. Amerika Birleşik Devletleri, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedi Necad’ı, İsrail Başbakanı Şaron hakkındaki açıklamaları nedeniyle kınadı.

Ahmedi Necad: Şaron’un Ölmesini Umuyorum

 

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

 

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedi Necat, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un ölmesini umduğunu söyledi. Yarı resmi öğrenci ajansı İSNA, Ahmedi Necat'ın Kum kentinde bir grup Şii din adamına hitaben yaptığı konuşmada, ''Umut ederim ki, Sabra ve Şatilla'nın sorumlusunun atalarının yanına gittiği haberi gelir'' dedi.

 

ABD Ahmedi Necad’ı Kınadı

 

Amerika Birleşik Devletleri, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedi Necad’ı, İsrail Başbakanı Şaron hakkındaki açıklamaları nedeniyle kınadı. Amerikan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Ahmedi Necad’ın, Şaron’un beyin kanamasını atlatamayacağı yönündeki sözleri “nefret ve tiksinti verici” olarak nitelendirildi. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush, Şaron’un “barışa inanan güçlü bir şahsiyet” olduğunu söyledi. Bush bütün Amerikalıların Şaron için dua ettiğini de kaydetti..

 

Abbas Olmert’i Telefonla Aradı


İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un sağlık durumuyla ilgili olarak, Başbakan Vekili Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın bir telefon görüşmesi yaptıkları bildirildi. İsrail Başbakan Vekili Olmert’in makamından yapılan açıklamada, Abbas’ın Olmert’i aradığı ve Başbakan Şaron için geçmiş olsun dileklerini ilettiği belirtildi. Görüşmede Abbas’ın, Şaron’un hastaneye kaldırılmasından itibaren durumu izlediğini söylediği ve Filistinlilerin Şaron’un hızla iyileşmesini ümit ettiklerini aktardığı kaydedildi.

Olmert’in de Abbas’a, Şaron’un İsrail ile Filistinliler arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinde ve barış sürecinin ilerletilmesinde büyük yarar gördüğünü söylediği belirtildi. Abbas’ın makamından yapılan açıklamada da, görüşme doğrulandı ve dostça geçtiği ifade edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48