banner39

Ahmedinecad: Atom bombasına karşıyız

İran lideri Ahmedinecad, "İnançlarımız gereği atom bombasına ve insanların öldürülmesine karşıyız" dedi.

Arşiv 16.12.2009, 21:14 16.12.2009, 21:14
Ahmedinecad: Atom bombasına karşıyız

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, tüm insanlığı tehdit eden kitle imha silahlarının yok edilmesini istediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, Danimarka ziyareti öncesi bu ülke televizyonuna verdiği demeçte, işgal edilen ülkeler, kitle imha silahları, Filistin sorunu ve nükleer enerji konularında açıklamalarda bulundu.

Ahmedinecad, "Afganistan, Irak ve Filistin başta olmak üzere diğer yerlerdeki işgaller ile dış müdahaleleri eleştirdi ve "Bu yerlerde günde onlarca insan ölüyor, şu ana kadar ölenlerin sayısı yüz binleri geçti ve bir o kadarı da mülteci oldu" dedi.

İnsanların öldürülmesine karşı olduklarını belirten Ahmedinecad, "Buralarda ölenlerin Afgan, Iraklı, Danimarkalı, Amerikalı veya başka bir ülkeden olması önemli değil, önemli olan ailesi ve arzuları olan bir insanın ölmesidir" ifadesini kullandı.

"Atom bombası sahibi olmanın güç ve kudret getirdiğini hayal edenler, siyasi açıdan geri kalanlardır" sözleriyle bu silahlara sahip ülkeleri eleştiren Ahmedinecad, "İnançlarımız gereği atom bombasına ve insanların öldürülmesine karşıyız. Tüm insanlığı tehdit eden atom bombaları ve kitle imha silahlarının yok edilmesini savunuyoruz" diye konuştu.

"Atom bombasına ihtiyacımız yok"

İran Cumhurbaşkanı, atom bombası peşinde oldukları iddialarına ilişkin olarak da "Çok düşmanımızın olduğu doğru, ancak kendimizi savunmak için atom bombasına ihtiyacımız yok" dedi.

Filistin sorunu ve çözümüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ahmedinecad, "Dünyanın birçok bölgesinden topladıkları insanları Filistin topraklarına yerleştirdiler ve orada bir işgal devleti kurdular. Biz, hiçbir zaman hiçbir ad altında bu devleti resmi olarak tanımayacağız" diye konuştu.

Toprakları işgal edilen Filistin halkının mülteci konumuna düşürüldüğünü belirten Ahmedinecad, "Filistin halkının kendi kaderini kendisinin belirlemesine izin verilmeli" dedi. Ahmedinecad, nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili olarak da gizli saklı bir şeyleri olmadığını belirterek, "Nükleer enerji konusunda ne dediysek yaptık, ne yapacaksak onu da ilan ediyoruz. Korkmuyoruz, çünkü ne yalan söylüyoruz, ne de aldatıyoruz" şeklinde konuştu.

ABD: "İran barışçıl amaçları çürütüyor"

Bu arada, ABD, İran'ın bugün yaptığı uzun menzilli yeni "Siccil-2" füze denemesinin, Tahran'ın barışçıl amaçları olduğu iddialarını çürüttüğünü bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bu tür denemelerin genelde İran'ın barışçı niyetleri olduğu iddialarını çürüttüğü ve Tahran'ın nükleer emellerinin önüne geçme konusundaki uluslararası kararlılığı artıracağı ifade edildi.

İran devlet televizyonu, katı yakıtla çalışan karadan karaya uzun menzilli "Siccil-2" füzesinin yeni versiyonunun başarıyla denendiğini duyurmuştu.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?