banner39

Ahmedinecad: İsrail Haritadan Silinmeli

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, İsrail'in haritadan silinmesi çağrısı yaptı. Ahmedinecad, "İmam'ın söylediği gibi İsrail haritadan silinmelidir" dedi. İslam dünyası 300 yıldır geri çekiliyor diyen Ahmedinecad, "İslam ümmeti can damarında tarih

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ahmedinecad: İsrail Haritadan Silinmeli

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad bugün yaptığı konuşmada İsrail'in haritadan silinmesi gerektiğini söyledi. Tahran'da düzenlenen "Siyonizmsiz Dünya" konferansında konuşan Ahmedinecad "Siyonist rejimin kurulması saldırgan dünyanın İslam dünyasına bir eylemidir. İşgal toprağındaki çatışmalar kader savaşının bir parçasıdır. Yüzlerce yıl sürecek savaşın sonucu Filistin toprağında tayin edilecek. İmam'ın (Ayetullah Humeyni) söylediği gibi İsrail haritadan silinmelidir" dedi. Yıllardan beri ilk kez bir İranlı üst seviye yetkili İsrail devletinin ortadan kaldırılması çağrısında bulunuyor. İçişleri Bakanlığı konferans salonunda toplanan 4 bin kadar öğrenciye konuşan Ahmedinecad Filistin birliği, direniş ve Siyonist rejimin yok olacağı bir noktaya gelinmesi çağrısında bulundu.  İsrail'i tanıma veya bu ülkeyle ilişkileri normal düzeye getirme çabalarını kınayan Ahmedinecad, konferansa katılan öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, ''Filistin'deki yeni dalga saldırıların, İslam dünyasının yüzündeki bu lekeyi (İsrail) sileceğine şüphe yoktur'' dedi. İsrail'i tanıyanların, İslam ülkelerinin hiddetinin ateşinde yanacağını belirten Ahmedinecad, Siyonist rejimi kabul etmenin, İslam dünyasının yenilgiye uğradığı ve pes ettiği anlamına geldiğini söyledi. 
Ahmedinecad, "İslam ümmeti can damarında tarihi bir düşmanının yaşamasına izin vermez" diyerek konuşmasını saldırganla (ABD) İslam dünyası arasında tarihi bir savaşa odaklandırdı. İsrail'in Gazze Şeridi'nden çekilmesiyle ilgili olarak Ahmedinecad "Bir parça toprakta barış olmasıyla mesele hallolmaz. Her kim İsrail'in varlığını tanıyan bir imza atarsa, Müslüman dünyasının teslimiyetini imzalamış olur. İslam ümmetindeki herhangi bir lider İsrail'i tanırsa kendi halkının öfkesine sebep olur" dedi. 
İslam dünyasının son 300 yıldır 'maalesef' geri çekilmekte olduğunu söyleyen Ahmedinecad 'tarihi savaşla' ilgili olarak "Yüzlerce yıl geriye dayanıyor. Bazen İslam kazandı. Bazen de kimse kazanmadı. Maalesef son 300 yıldır İslam dünyası geri çekiliyor. Saldırganların (zalimler) Siyonist rejimi kurmak için harekete geçtiği yüzyıl önce İslam'ın son siperi düştü. Saldırgan emellerini İslam dünyasının kalbine yaymak için şimdi burayı bir kale gibi kullanıyorlar" diye konuştu. İran Cumhurbaşkanı,İsrail'in Gazze'den çekilmesinin bir hile olduğunu iddia etti. 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?