banner39

Ahmedinecad yakında Irak’ı ziyaret edecek

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın yakın bir tarihte Irak’a ziyarette bulunacağı belirtildi.

Arşiv 20.08.2007, 21:06 20.08.2007, 21:06
Ahmedinecad yakında Irak’ı ziyaret edecek

İran Dışişleri Bakanı Manuşehr Muttaki, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin Tahran ziyareti ardından Ahmedinecad’ı Irak’a davet ettiğini bildirdi. Muttaki, ‘’bu ziyaret kabul edildi’’ diyerek, ziyaret için hazırlıkların yapıldığını belirtti. Muttaki, ziyaretin tarihinin ‘’uygun bir zamanda’’ açıklanacağını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Manuşehr Muttaki de Mayıs 2006’da Irak’a ziyarette bulunmuştu. Ancak Saddam Hüseyin rejiminin yıkıldığı 2003’ten bu yana ne 2005’te seçilen Mahmud Ahmedinecad ne de önceki İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi Irak’ı ziyaret etmedi.

Buna karşın Irak Devlet Başkanı Celal Talabani son yıllarda İran’a bir çok kez ziyarette bulundu. En son ziyareti Haziran’da gerçekleşirken, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ise Tahran’a ilk resmi ziyaretini Eylül 2006’da yaptı.

Irak ve İran 1980-88 tarihlerinde bir milyon kişinin ölümüne yol açan savaştan dolayı birbirine iki düşman ülkeydi. Komşu ülkeler arasındaki ilişkiler Saddam rejiminin devrilmesi ardından, özellikle hükümette güçlü Şii temsilinin yer alması ile birlikte yeniden kuruldu.

ABD, İran’ın Irak üzerindeki etkisini eleştirerek sık sık İran’ı radikal Şii gruplara destek vermekle suçluyor. Ancak Tahran bunu her seferinde yalanlıyor.

Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?