banner15

Ahmedinecad'dan nükleer meydan okuma

İran lideri Ahmedinecad, İstesinler istemesinler İran, bugün nükleer bir güçtür ve öyle kalacaktır" dedi.

Ahmedinecad'dan nükleer meydan okuma


İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, "hiçbir gücün, İran'ı barışçı nükleer enerji elde etme hakkından alıkoyamayacağını" söyledi.

Ahmedinecad, "Milli Nükleer Enerji Günü" töreninde yaptığı konuşmada, nükleer enerjide elde edilen başarıların sadece İran için değil, tüm bağımsız ülke ve milletleri için gurur kaynağı olduğunu bildirdi.

Bilim adamlarına teşekkür eden Ahmedinecad, "bu alanda tüm kalelerin fethedilmesini ve nükleer enerjiyi en kısa sürede diğer millet ve ülkelerin hizmetine sunacak duruma gelinmesini" istedi.

"Kendisine güvenen milletlerin ulaşamayacağı zirve olmadığını" belirten Ahmedinecad, "Hiçbir güç, İran'ı barışçı nükleer enerji elde etme hakkından alıkoyamayacak. İstesinler istemesinler İran, bugün nükleer bir güçtür ve öyle kalacaktır" dedi.

Ahmedinecad, fosil yakıtların küresel ısınma, çevre kirliliği ve ekosistemdeki olumsuz etkilerinin herkesçe bilindiğini, bunun aksine nükleer enerjinin çok temiz ve ucuz olduğunu ifade etti.

Nükleer enerjinin buna ilk sahip olanlar tarafından insani olmayan amaçlar için kullanıldığını belirten Ahmedinecad, Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarını hatırlattı.

Nükleer silahlara sahip ülkelerin bu silahların imhasına yönelik açıklamalarının inandırıcı olmadığını savunan Ahmedinecad, "Nükleer silahların yayılmasının önlenmesi gerektiğini söylüyorlar, ama 60 yıldır yapılan bunun tam tersi oldu ve yeni nesil nükleer silahlar ürettiler" dedi.

Atom bombası

Ahmedinecad, nükleer silahların "caydırıcı" ve "tehdit" unsuru olarak görülmesinin, "nükleer silahlanma yarışını artırdığını ve diğer milletleri de buna teşvik ettiğini" söyledi.

"Nükleer silahların yayılmasının önlenmesi iddiaları büyük bir yalandır" diyen Ahmedinecad, "İran'ın birkaç yıl sonra bir atom bombası yapabileceği ihtimalini gündeme getiriyorlar. Eğer bir bomba bu kadar tehlikeliyse, ambarlarınızdaki 9 bin nükleer silah ne kadar tehlikeli?" diye sordu.

İran Cumhurbaşkanı, nükleer enerjinin nükleer silah olmadığını, ancak tam tersi yönde propaganda yapılarak insanlığa ihanet edildiğini ve çok yararlı bir enerjiden insanlığın mahrum bırakılmak istendiğini söyledi.

Ahmedinecad "Atom bombasına karşı olduğumuzu defalarca açıkladık. Atom bombasına sahip olmak siyasi açıdan geri kalmışlıktır. Onu nerede, kime karşı kullanacaksınız, kim buna cesaret eder, atom bombasının üstünlük sağladığı düşüncesi artık geride kaldı" diye konuştu.

"Silahı herşeyi olarak görenlerin günümüz dünyasında yeri olmadığını" belirten Ahmedinecad, "Etrafımızda sahte rejimler (İsrail) var, ki nükleer silah depolamışlar ve diğerleri tarafından da destekleniyor" dedi.

"Nükleer silahların yok edilmesini savunuyoruz" diyen Ahmedinecad, "60 yıl önce kaç tane bombaları vardı şimdi ne kadar var. Önce kendi nükleer silahlarını imha etsinler" ifadesini kullandı.

Ahmedinejad, nükleer silahlara sahip ülkelerden bu silahları imha etmelerinin beklenemeyeceğini, bağımsız ülke ve milletlerin öncülüğünde bir örgütün kurulması ve tüm dünyanın ortak hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Nükleer konuda müzakere ve işbirliğinden yana olduklarını yineleyen Ahmedinecad, "Sırça sarayda oturup silah göstererek, tehdit dilini kullanarak İran'ı yolundan alıkoyacağını sanıyorlarsa yanlış yapıyorlar, yanılıyorlar" dedi.

İran Cumhurbaşkanı, "Hiçbir güç İran halkını tehdit edemez. İran aleyhinde kaldırılacak her el daha ilk başta kırılacak" ifadesini kullandı.

Ahmedinecad, konuşmasından önce, üçüncü nesil yeni santrifüjler ile nükleer teknoloji alanındaki yeni donanımların sembolik olarak açılışını yaptı.
 

Kaynak: Ajanaslar

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2010, 06:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35