banner15

Ahmedinejad Amerika'da

İran Lideri Ahmedinejad, bu akşam BM'de yapacağı konuşmada Bush'a ve Amerikalılara seslenecek.

Ahmedinejad Amerika'da

BM'den bir diplomat, ABD'nin İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın bir danışmanı ve iki dışişleri bakan yardımcısına vize vermediğini belirtti. Diplomat, 3 İranlı yetkilinin, 3 hafta önce Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile aynı anda vize başvurusunda bulunduğunu, ancak vize alamadıklarını kaydetti. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Tom Casey ise Ahmedinejad'a ve beraberindeki kişilerden herhangi birine vize verilip verilmediği sorulması üzerine Ahmedinejad'a vize verildiğini, beraberindeki hiç kimsenin vizesinin reddedilmediğini söyledi.

Casey, ''İranlıların yanı sıra, diplomatik ilişkimizin olmadığı diğer ülke vatandaşlarının vizelerini onaylamada ABD yasasıyla uyum sağlamamız için bir prosedür var. Her şeyin yükümlülüklerimizle uyum içinde hareket ettiğine inanıyorum'' dedi.

BM ile yapılan bir anlaşma uyarınca ABD hükümeti, BM toplantılarına katılacak olan BM üyesi ülkelerin hükümet yetkililerine ve diplomatlarına vize vermesini öngörüyor. Venezüella'dan ABD'nin New York kentine gelen Ahmedinejad'ın bu akşam BM Genel Kurulu toplantısında konuşması bekleniyor.

Chavez'den petrol tehdidi

Venezuela lideri Hugo Chavez Tahran yönetiminin nükleer faaliyetlerine kuvvetle destek verdi ve Washington yönetimini de uyardı: Eğer, İran'a saldırırsanız biz de Amerika'ya petrol sevkini durdururuz. Petrolün varil fiyatı 100 doların üzerine fırlar.

İran Cumhurbaşkanı'nı Küba'daki Bağlantısızlar Konferansı ardından ülkesinde ağırlayan Chavez, Mahmud Ahmedinecad'la birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Ahmedinecad'ın kısa Venezuela ziyaretinin sonunda ülkesinin tartışmalı uranyum zenginleştirme programına ilişkin sorulardan kaçınması zordu. Ülkesinin geçmişte olduğu gibi konuyu uluslararası müzakerelerde çözmeye çalışacağını açıklaması kimileri için sürpriz oldu.

Ama İran Cumhurbaşkanı görüşmeleri hızlandırmaya da gerek olmadığını söyledi. Evsahibi Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in açıklamaları ise daha sertti:

''Amerika'ya barış amaçlı nükleer enerji geliştirme çalışmalarını durdurma hakkını kim veriyor?'' diye soran Chavez, sonra da ''Üstelik Hiroşima ve Nagazaki'ye atom bombaları attıktan sonra'' diye de devam etti.

Ahmedinecad ve Chavez
Washington'a karşı ittifak arayışları

Venezuela lideri, Washington'u da uyardı: Yeni bir savaş istemiyoruz, ama İran saldırıya uğrarsa bunun felaket sonuçları olacaktır.'' Chavez, İran'a bir saldırı durumunda Amerika Birleşik Devletleri'ne petrol sevkini keseceğini sık sık yineledi. Böyle bir senaryoda İran'ın da petrol sevkini keseceği dikkate alındığında, Chavez'e göre, petrol fiyatları 100 doların üzerine çıkabilir.

Venezuela lideri ülkesinin nükleer teknolojiyle ilgisi konusunda ise, bütün ülkelerin nükleer de dahil olmak üzere alternatif enerji seçenekleri geliştirmeleri gerektiğini söyledi. Chavez, Venezuela Enerji Bakanlığı'nın nükleer konularla ilgili bir birimi olduğunu doğruladı.

Chavez, şu anda nükleer teknoloji konusunu değerlendirdiklerini söyledi. 1950'lerde Venezuela Latin Amerika'nın nükleer araştırma tesislerine sahip olan ilk ülkesiydi. Ancak askeri diktatörlük daha sonra mali kaynak bulunamadığından bu tesisleri kapatmıştı. İran ve Venezuela Ahmedinecad'ın Caracas gezisi süresince toplam 29 ikili anlaşma imzalayarak işbirliğini iyice geliştirdiler.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48