banner15

Ahmedinejad Amerika'ya gidiyor

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad BM oturumu için Amerika'ya gidiyor.

Ahmedinejad Amerika'ya gidiyor

Washıngton-Tahran hattında yaşanan sözlü düellosu New York'a taşınıyor. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, BM oturumuna katılmak için Amerika'ya gidiyor. Oturum 19 Eylül'de yapılacak. Ahmedinejad da BM Genel Kurulu'nda nükleer silahlarla ilgili bir konuşma yapacak.

Genel Kurul'un aynı gün bir konuşmacısı daha var. O da ABD Başkanı George Bush... Aynı gün Genel Kurul'a katılacak olan iki liderin biraraya gelmesi beklenmiyor. Liderler mesajlarını yüzyüze olmasa da Genel Kurul kürsüsünden dolaylı olarak birbirlerine iletecekler. Bu nedenle BM toplantısının Bush ile Ahmedinejad'ın söz düellosuna sahne olması bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere Ahmedinejad, bir süre önce ABD Başkanı Bush'u televizyonda açık oturuma davet etmişti. İran Cumhurbaşkanı'nın "hodri meydan" diyerek yaptığı bu çağrıya, Bush'tan bir yanıt gelmemişti. Ahmedinejad'ın televizyonda yapamadığı bu düelloyu, BM Genel Kurulu'ndaki oturuma taşıması bekleniyor. Bu nedenli 19 Eylül'deki BM toplantısı büyük bir merakla bekleniyor.

Ahmedinejad: BM oturumu tüm dünya seyretsin

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tartışma önerilerini reddedenlerin halkların anlayış ve gücünden çelindiklerini belirterek, ABD ile BM genel oturumunda tartışmaya hazır olduklarını ilan etti.

Ahmedinejad Bakanlar Kurulu oturumunda yaptığı açıklamada ABD’nin danışmanlar eşliğinde bu tartışmaya katılabileceğini ve toplu olarak tartışmaya katılabileceklerini söyleyerek, New York’a BM oturumuna katılmak için yapacağı ziyaretin açıkça tartışma için iyi bir fırsat olduğunu ve Amerikan halkının her hangi bir sansür uygulanmadan bu tartışmayı izlemesini vurguladı.

İran’ın açık, şeffaf ve belli usuller çerçevesinde bir konuma sahip olduğuna değinen Ahmedinejad, bu durumun değişmediğini hatırlattı. Ahmedinejad insanlık için yüksek değerlere sahip olduklarını iddia edenlerin insanlara bunları açıkça anlatması gerektiğini belirterek, halkların bombalarla tehdidinin bir kenara bırakılarak halklara seçim şansı tanınmasını istedi.

Ahmedinejad İran’da sayısız İslami değerlere sahip bilim adamı bulunduğunu bunların her biriyle tartışma yapabileceklerini vurgulayarak, insanlığın anlayış ve şuurunun her gün daha da arttığını, dünyaya hakim durumu çok iyi anladığını, tartışma önerisini reddeden kendini dünya liderliğine soyundurmuşların halkların anlayış, düşünce ve mantık gücünden çekindiklerini belirtti.

İran’ın dünyada hakimiyet usulleri, yolları ve görüşleri konusunda özellikle ABD ve İngiltere’nin gösterdiği örneğe kesinlikle karşı çıktığını hatırlatan Ahmedinejad, İran’ın dünyada adalet, dostluk, kardeşlik, refah, paylaşım, huzur, emniyet ve tehditleri ortadan kaldıracak dünya düzeni ortaya koymaya hazır olduğunu ilan etti.

Ahmedinejad diyalog, tartışma ve görüş alış-verişiyle bugün Batılı bazı ülkelerin Liberalizm adı altında dünyaya sundukları ve insanları mutsuz ve fakir kılmaktan başka bir sonuç vermeyen bir düzenin mi yoksa tevhit, adalet ve barış üzerine kurulu bir düzenin mi daha iyi olduğunun ortaya koyulabileceğini belirtti.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48