banner39

Ahmedinejad: Cevabımız sert olur

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, olası bir müdahaleye karşı meydan okudu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ahmedinejad: Cevabımız sert olur

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin nükleer hakkını sınırlandıran her türlü girişime İran halkının "sert yanıt" vereceğini söyledi. Ahmedinejad, başkent Tahran'ın güneydoğusundaki Pişva şehrinde halka hitaben yaptığı konuşmada, İran'ın dostluktan ve müzakereden yana olduğunu ifade etti ve "Biz gerginlik peşinde değiliz. Ama bizim nükleer hakkımızı sınırlandıran her türlü girişim halkımız tarafından sert bir yanıtla karşılanacaktır" dedi.

Ahmedinejad, "İran halkı kendi hakkından iğne ucu kadar geri adım atmayacak. Hiç kimsenin de bundan geri adım atma hakkı yoktur" diye konuştu. "Zorba güçler" diye nitelendirdiği Batılı ülkelere seslenen Ahmedinejad, büyük güçlerin geçmiş yıllara göre 100 kat zayıfladığını, İran'ın ise 25 yıl öncesine göre bin kat güçlendiğini söyledi. 

İNGİLTERE REZİL OLACAK

BM'ye İran için yaptırım tasarısı sunan İngiltere hükümetine de seslenen Ahmedinejad, şunları söyledi: Sizin dünyadaki gelişmelerden haberiniz yok. Bu tasarı size rezillikten başka bir şey kazandırmayacak. Eğer bugün bu çocukça girişimlere devam ederseniz, İran halkı direnecek ve bu girişimlerden bir şey kazanmanıza izin vermeyecek. Geçmişte yaşanan olaylardan ders alın."

İRAN TATBİKATTAN KAYGI DUYMUYOR

İran İslam Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Golam Hoseyn Elham İran’ın Fars körfezinde ABD, bazı batılı ve Fars Körfezi ülkeleri tarafından gerçekleştirilen tatbikattan kaygı duymadığını söyledi. Elham bugün yaptığı açıklamada İran’ın tehditleri kabul eden bir ülke olmadığını İran’ın güçlü, milli bir iktidara sahip olduğunu ve İran’ın yapılan bir tatbikatı kendisine tehdit olarak algılamadığını belirtti.

İran’ın siyasi bakışı ve diyalogunun adalet, barış ve diyalog esasına dayandığını hatırlatan Elham, siyasi mantıktan yoksun ülkelerin tehdit ve baskıyı kullandığını ama bu tür girişimlerin bir sonuç vermeyeceğini vurguladı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?