banner39

Ahmedinejad, dünyaya Çin'den seslenecek

Çin'in yaptırımı onaylamasına rağmen bu ülkeye giden Ahmedinejad, dünyaya seslenecek.

Arşiv 11.06.2010, 09:35 11.06.2010, 11:04
Ahmedinejad, dünyaya Çin'den seslenecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Birleşmiş Milletler'in (BM), ülkesine yönelik yaptırımlar rejimine Çin'in Güvenlik Konseyinde 'evet' oyu vermesini takip eden ikinci gününde Çin'e geldi.

Diplomatik çevreler, Çin ziyaretinin bu ortamda gerçekleşmesini son derece anlamlı buluyor. Çünkü son dönemde Çin-İran ilişkileri önemli boyutlar kazanmış ve İran, Çin'in Ortadoğu bölgesinde ve çevresinde stratejik bir ortağı konumuna gelmişti. Rakamlara bakıldığında, 2008 yılında 27,6 milyar dolarlık ikili ticaret hacminin küresel krizin ve petrol fiyatlarında yaşanan gelişmeler sonucunda, 2009'da 21,2 milyara düştüğü görülmektedir. 2009'da Çin'in İran'a yönelik ihracatı 7,9 milyar dolar iken, ithalatı da 13.13 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Çin'in Güvenlik Konseyi'ndeki oylamada son tutumunun stratejik boyuta gelişen bu ilişkilere çok da zarar vermeyeceği genel olarak değerlendirilmekte olup, bu hususun Ahmedinejad'ın ziyareti sırasında masaya yatırılmasının bekleniyor.

Çin'in BM daimi temsilcisi Li Baodong da onaylanan söz konusu kararın ardından yaptığı açıklamada, İran nükleer sorunuyla ilgili yeni karar tasarısını kabul etmesinin diplomatik çabalara kapının kapandığı anlamına gelmediğini ve yeni kararın İran'ın müzakereye dönmesini amaçladığını söyledi. Li, uluslararası topluma kararı kapsamlı ve ciddi şekilde uygulama çağrısında bulunarak, İran nükleer sorununun kapsamlı ve uygun şekilde çözülmesi için diyalog ve müzakere yoluna dönülmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?