banner39

Ahmedinejad esirlerle tek tek tokalaştı

İran cuhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İngiliz askerleri Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle serbest bırakırken onlarla tek tek tokalaştı.

Arşiv 04.04.2007, 20:07 06.07.2018, 09:31
Ahmedinejad esirlerle tek tek tokalaştı

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad İngiliz askerlerini affettikten, tutukluları uğurlamak için onlarla tek tek tokalaştı.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, basın toplantısını tamamladıktan sonra Cumhurbaşkanlığı binasına geçti.

Burada hükümet üyeleriyle birlikte 15 İngiliz askeriyle teker teker tokalaştı ve sohbet etti.

Ahmedinejad, sivil giyimli İngiliz askerlerine artık serbest olduklarını söyledi.

Askerler Tahran'daki İngiltere Büyükelçiliği yetkililerine teslim edildi.

Ahmedinejad İngiliz bayan askerle de muhabbet etti.

Ahmedinejad ayrıca İngiliz askerleri karasularında yakalayan askerleri de şeref madalyalarıyla ödüllendirdi.

AHMEDİNEJAD, İNGİLİZ ASKERLERİNİ ESİR ALAN KOMUTANA MADALYA TAKTI

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Basra Körfezinde 15 İngiliz askerini esir alan Devrim Muhafızları Komutanına üçüncü dereceden cesaret madalyası verdi.

Ahmedinejad, çok sayıda yerli ve yabancı gazetecinin izlediği basın toplantısında, İngiliz askerlerinin Basra Körfezinde gözaltına alınmasına da değindi ve "İran milleti sınırlarının ihlal edilmesinden rahatsız" dedi.

İran güçlerinin ülke sınırlarını büyük bir cesaretle savunduklarını söyleyen Ahmedinejad, İngiliz askerlerini gözaltına alanlara teşekkür etti.

Ahmedinejad, Basra Körfezinde İngiliz askerleri gözaltına alan geminin komutanı Amiral Ebulkasım Amangah'a madalya taktı.

Ahmedinejad, "İran halkını temsilen, sınırlarımızı büyük bir cesaretle savunduğunuz ve saldırgan İngiliz askerlerini gözaltına aldığınız için bu üçüncü dereceden cesaret madalyasını size takdim ediyorum" diye konuştu.

Ahmedinejad'ın madalya takması sırasında Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar ve Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Murtaza Saffari hazır bulundu.

Ahmedinejad'ın basın toplantısını bütün bakanların izlemesi de dikkat çekti.


KRİZİN KRONOLOJİSİ

23 Mart:

İran Devrim Muhafızları, 8'i Kraliyet Deniz Kuvvetleri memuru 7'si deniz piyadesi 15 İngiliz askerini gözaltına aldı. İran'ın ''nükleer enerji teknolojisi geliştirme çalışmalarından'' ötürü ABD ve Batı'lı ülkelerle gerginlik içinde bulunduğu bir dönemde yaşanan bu gelişme ''kriz'' niteliğine büründü.

24 Mart:

İngiliz yetkililer, İran'ın Londra'daki büyükelçisiyle bir saatlik görüşme yaptı ve askerlerin derhal serbest bırakılmasını istedi. İran, İngiliz askerlerinin İran'ın karasularına izinsiz girdiklerini itiraf ettiklerini açıkladı.

İran'ın Arapça yayın yapan resmi El Alam televizyonu, üç İngiliz askerinin görüntülerini yayınladı. Görüntülerde, adı Farsça Nighton Thomas Summers olarak yazılan asker, İran sularına ''izinsiz girdikleri'' için özür diledi.

Summers, 2004'den bu yana İran sularına giren ikinci grup İngiliz askeri olduklarının farkında olduğunu belirterek, "Sularınıza girdiğimiz için çok özür diliyorum" dedi.

25 Mart:

İran ve İngiltere dışişleri bakanları telefonda görüştü. 26 Mart: İran, İngiliz askerlerinin sağlıklarının gayet iyi olduğunu bildirdi, nerede bulundukları hakkında ayrıntı vermedi.

27 Mart:

İngiltere Başbakanı Tony Blair, ''askerler bırakılmazsa başka safhaya girileceği'' yönünde açıklama yaptı.

28 Mart:

İngiltere Genelkurmay İkinci Başkanı Koramiral Charles Style, İngiliz azkerlerinin Irak karasularının 1.7 mil içinde yakalandıklarını ileri sürdü. İran'ın Londra Büyükelçiliği ise İngilizlerin İran karasularına girdiklerini öne sürdü.

İran devlet televizyonu, İngiliz kadın askerin İran'ın haklı olduğu yolundaki açıklamasını yayınladı. Kadın asker, ''İran halkının armağanı olarak çocuğuma yaş günü armağanı götüreceğim'' dedi. İran ile tüm resmi bağlantıları donduran İngiltere, askerlerin televizyonda konuşmaları yönünde aldatılmış olabileceklerini belirtti.

29 Mart:

İngiltere İran ile çatışma istemediğini bildirdi, Tahran hükümeti de İngiliz kadın asker Faye Turney'in salıverilmesini geciktirebileceğini açıkladı. BM de ''büyük kaygısını'' dile getiren bir açıklama yaptı. Açıklama, İngiltere tarafından ''hafif'' bulundu. İran, kadın asker Turney'nin ikinci mektubunu yayımladı.

30 Mart:

İran, gözaltındaki bahriyelilerin üçünü televizyona çıkardı. Kadın askerin, ''Biz, ABD ile İngiltere'nin Irak'taki zulmü yüzünden tutuklandık'' sözünü yayınladı. Blair, İran'ın bu tavrını sert bir dille eleştirdi, ''Tahran'ın tutumu, tecrit oluş yolunu açıyor'' dedi. AB, askerlerin ''derhal serbest bırakılması'' talebini içeren bir açıklama yaptı.

2 Nisan:

İran'dan, ''Mesele diplomasi yoluyla çözülür. Tutukluların yargılanmasına gerek yok'' açıklaması geldi.

4 Nisan:

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ''hediye olarak'' İngiliz askerlerinin serbest bırakılacağını açıkladı, ancak "İngiltere'nin yaptığı hatayı kabullenemeyecek kadar cesaretten yoksun olduğunu" da belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?