banner39

Ahmedinejad: Irak'taki sorun ABD

Ahmedinejad, ABD'yi Irak'taki Şii, Sünni ve Kürtler arasında bölünmeyi kışkırtmakla suçladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ahmedinejad: Irak'taki sorun ABD

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, ABD'yi Irak'taki Şii, Sünni ve Kürtler arasında bölünmeyi kışkırtmakla suçlayarak, bu ülkedeki sorunun nedeninin, Washington yönetimi olduğunu ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Asya Oyunları'nın açılışı için geldiği Katar'ın başkenti Doha'da El Cezire televizyonunda yaptığı söyleşide, İran'ın ABD'nin Irak'taki askerleri geri çekmesi yönündeki çağrılarını yineleyerek, ABD ve İngiltere'ye hitaben, "Iraklılar kendilerini nasıl yöneteceklerini ve güvenliklerini nasıl sağlayacaklarını biliyor. Sorunun nedenini sizsiniz. Irak'tan çıkın ve Irak halkını yalnız bırakın" dedi. 

Ahmedinejad, ABD'yi Irak'taki mezhep çatışmalarını kışkırtmakla suçlayarak, bu ülkenin, bağımsız bir Irak'tan korktuğunu savundu. 

İran Cumhurbaşkanı, "Amerikalılar ve İngilizlerin Irak'tan ayrılmak istediklerini biliyoruz. Ama Irak halkına yanmış, yıkılmış bir toprak bırakmak istiyorlar. Amerikalılar, Iraklılar arasında, Sünnilerle-Şiiler, Kürtlerle-Şiiler arasında düşmanlık yaratmak gibi şeyler yapmaya başladılar" diye konuştu. 

Mahmud Ahmedinejad, ABD'nin Irak halkı tarafından seçilen hükümeti zayıflatmak ve bu ülkenin içişlerine karışmak istediğini sözlerine ekledi.


banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?