banner39

Ahmedinejad: Nükleer klübe katıldık

Mahmud Ahmedinejad, bugün ülkenin en hassas nükleer tesisinin bulunduğu Natanz'a giderek İran'ın nükleer programında kaydedilen ilerlemeleri açıklayacak.

Arşiv 09.04.2007, 16:13 09.04.2007, 23:51
Ahmedinejad: Nükleer klübe katıldık
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bugün ülkenin en hassas nükleer tesisinin bulunduğu Natanz'a giderek İran'ın nükleer programında kaydedilen ilerlemeleri açıklayacak.
 
Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın Natanz'ı ziyareti, İran'ın, nükleer yakıt oluşturabilecek şekilde zenginleştirilmiş uranyum üretmesinin birinci yıldönümüne rastlıyor

'Nükleer Teknoloji Günü' olarak ilan edilen bugün, birçok gazeteci ve diplomat da Natanz nükleer tesislerine davet edildi.

Bölgedeki karlı dağların sarp yamaçlarında kurulmuş olan nükleer tesisleri uçaksavar silahlar çevreliyor. Yüzeyde bir çok yapı göze çarpıyor. Ama en hassas bölgeler yerin altında.

Bu gizli bölgelerde, uranyumu yakıt olarak kullanılacak şekilde zenginleştirme işlemlerinin yapıldığı elli binden fazla santrifüjü barındıran dev yapıların bulunduğu sanılıyor.

İran şimdiye dek yeraltı ve üstündeki deneme alanlarında, her biri 164 birimden oluşan iki sıra santrifüjü işlettiğini açıkladı.

İran basın yayın organlarına göre, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın bugün, üç bin santrifüjü yeraltındaki alana yerleştirmiş olduğunu açıklaması bekleniyor. İran bu hedefe Mart ayı sonunda ulaşmayı tasarlıyordu.

ATOM ÇAĞINA GİRDİK

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Gulamrıza Agazade, "Bugün, atom sanayisi çağına girişimizin günüdür. Bunu kutluyoruz" dedi.

Başta ABD olmak üzere, Batılı devletlerin "atom bombası üretimine yönelik olabileceği" gerekçesiyle büyük endişe duydukları konuda Agazade, İran"ın orta kesimindeki Natanz uranyum zenginleştirme tesislerinde yaptığı konuşmada, "İran"ın uranyum zenginleştirmede, sanayi aşamasına artık geçmiş bulunduğunu" belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
18
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?