banner39

Ahmedinejad: Öyle bir şart koşacağız ki

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, müzakerelere hazır olduklarını, ancak şartlarının değiştiğini belirtti.

Arşiv 17.06.2010, 02:16 17.06.2010, 07:28
Ahmedinejad: Öyle bir şart koşacağız ki

 
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, nükleer konularda müzakerelere hazır olduklarını, ancak müzakere şartlarının değiştiğini söyledi.

Ahmedinejad, devlet televizyonundan canlı yayımlanan konuşmasında, BM Güvenlik Konseyinin son yaptırım kararları, nükleer müzakereler ve Tahran Bildirisi konularına değindi.

 ''ABD baskısı ve öncülüğünde alınan'' yaptırım kararlarını sert bir dille eleştiren Ahmedinejad, ''meşru dayanaktan yoksun'' olarak nitelendirdiği Güvenlik Konseyinin aldığı kararların ''itibarsız'' olduğunu savundu.

Ahmedinejad, tüm olup bitenlerin ''siyasi bir oyun'' olduğunu ifade ederek, BM Güvenlik Konseyine hitaben, ''Sizler kararınızı aldınız, şimdi sıra bizde'' dedi.

İran aleyhinde yaptırım kararı alanların daha sonra müzakere talebinde bulunduklarını belirten Ahmedinejad, ''Biz, müzakerelerden yanayız, ama şartımız var ve bunu en kısa sürede ilan edeceğiz'' diye konuştu.

Batılı ülkelere hitaben, ''Sizler ahlaksızlık yaptınız ve sözünüzde durmadınız, biz de öyle bir şart koşacağız ki, yola gelesiniz ve müzakere masasında yerinizi alasınız'' ifadelerini kullandı.

Ahmedinejad, Viyana Grubuyla uranyum takasını öngören Tahran Bildirisiyle ilgili olarak da şunları söyledi: 

''Bildiri İran, Türkiye, Brezilya ve tüm özgür milletler için bir gururdur. Bu bildiri adalet, barış, dostluk, mantık ve tüm milletlerin hakkına saygı ile dolu doludur.'' 

Taviz alabilmek için güç, baskı ve tehdit döneminin geride kaldığını kaydeden Ahmedinejad, Batılı ülkeleri kastederek, ''İran halkından iğne başı büyüklüğünde dahi olsa taviz alma arzusunu mezara götüreceksiniz'' dedi. 

ABD başta olmak üzere yaptırım kararında imzası olan ülkelere seslenen Ahmedinejad, ''Yaptırım kararı alınması için oy dilenmek zorunda kaldınız. Peki şimdi bu kararı nasıl uygulamak itiyorsunuz?'' diye sordu. 

İran Cumhurbaşkanı, yaptırımların uygulanmak istenmesine ilişkin olarak da şunları söyledi: 

''Herhangi bir ülke, dünyanın neresinde olursa olsun, yaptırımları bahane ederek İran halkının hakkını zayi etmeye kalkarsa, İran halkı misilleme hakkını saklı tutacak.'' 

Ahmedinejad, ''İran'a düşmanlık yapanların sonunda pişman edildiklerinin tecrübelerle sabit olduğunu'' sözlerine ekledi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?