banner15

Ahmedinejad Papa'ya mektup yazdı

Ahmedinejad, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile Papa 16'ncı Benedikt'e bir mektup gönderdi.

Ahmedinejad Papa'ya mektup yazdı

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile Papa 16'ncı Benedikt'e bir mektup gönderdi.

Mutteki, bugün Vatikan'a sürpriz bir ziyarette bulundu. Sabah saatlerinde Roma'ya ulaşan Mutteki, Vatikan'daki genel kabul merasimi sonrasında Roma Katolik Kilisesinin ruhani lideri Papa 16'ncı Benedikt tarafından kabul edildi.

Mutteki'nin görüşme sırasında, Ahmedinejad'ın Papa'ya yazdığı mektubu ilettiği öğrenildi. Mektubun içeriği konusunda açıklama yapılmadı. Ancak İran resmi haber ajansı İRNA'ya dayanılarak verilen haberlere göre Ahmedinejad, mektubunda "peygamberlerin ortak öğretileri"ne değinerek, "bu öğretileri esas alan insani ve siyasi ilişkiler geliştirilmesi"nin önemine işaret etti.

Uluslararası ilişkilerde "halihazırdaki adaletsizliklerin" varlığına da dikkati çeken Ahmedinejad, "bu durumu ortadan kaldırabilmek için dünya ülkelerinin, muhtelif dinlerin işbirliğine de gereksinimi var" dedi.

Mutteki'nin Papa tarafından kabulü sırasında, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Kültürel Miras ve Turizm Kurumu Başkanı İsfandiyar Rahim-Meşai ve İranlı Ermeni milletvekili Kevork Vartanyan da hazır bulundu.

İran'daki Vatikan Büyükelçisi Piskopos Angelo Mottola, geçtiğimiz günlerde Ahmedinejad'ı ziyaret etmiş ve Papa'nın Dünya Barış Günü vesilesiyle yayımladığı mesajı iletmişti. Bu ziyaret sonrasında, Ahmedinejad'ın da Papa'ya bir mektup yazacağı açıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35