banner39

Ahmedinejad: Savaş istemiyoruz

Mahmud Ahmedinejad, İran'ın savaş istemediğini belirterek 'Irak'taki sorunların da bitmesi için ABD Ortadoğu'yu terkmelidir' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ahmedinejad: Savaş istemiyoruz

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin her türlü çatışmadan uzak kalmak istediğini belirterek, Irak'a barışın, ancak Amerikan ve diğer yabancı güçlerin ülkeyi terk etmesi halinde geleceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Amerikan ABC televizyon kanalının muhabiri Diane Sawyer'a verdiği ve bugün ABD'de yayınlanan demecinde, her türlü çatışmadan ve kan akmasına neden olacak her türlü durumdan uzak kalmak istediklerini belirterek, "Her türlü çatışmaya ve Irak'ta yabancı güçlerin bulunmasına ve bu nedenle Amerikalıların da bulunmasına karşıyız" dedi.

İran Cumhurbaşkanı, "Onlara ve diğer yabancılara ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulunuyoruz, Irak'ta yabancı olmamalı, işte o zaman barış gelir" diye konuştu.

ABD'nin ülkesinin Irak'ta şiddeti beslediği ve militanlara silah sağladığı yolundaki suçlamalarını da reddeden Ahmedinejad, ABD'nin, Irak'taki zayıflık ve başarısızlıklarını başkalarının sırtına yükleyerek saklamaya çalıştığını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı, ABD'nin ülkesine yönelik bir saldırı olasılığını da çok zayıf olarak değerlendirerek, "Korku; neden korkacakmışız? Her şeyden önce olasılık çok zayıf. ABD'de böyle yasa dışı eylemleri engelleyecek duyarlı birileri olduğunu düşünüyoruz.

Ama bizim tutumuz da açık. Ulusumuz, ülkemize her kim saldırırsa saldırsın sert bir şekilde cezalandıracağını açıkça bildirdi" diye konuştu

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?