banner39

Ahmedinejad: Suriye cepheyi terketmez

Ahmedinejad'a göre, Filistin üzerindeki tehdid kalkana kadar Suriye cepheyi terketmez

Arşiv 26.05.2008, 18:23 27.05.2008, 10:11
Ahmedinejad: Suriye cepheyi terketmez


İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, İsrail ve Suriye arasındaki barış görüşmelerine ilişkin, ''Siyonist rejimin bütün tehditleri ortadan kalkana kadar Suriye'nin cepheyi terketmeyeceğinden eminim'' dedi.

İran devlet ajansı İRNA'nın haberine göre, Ahmedinecad, resmi ziyaretiçin başkent Tahran'da bulunan Suriye Savunma Bakanı Hasan Türkmeni'yi kabulünde, Lübnan'da istikrarın sağlanması ve Filistin'in desteklenmesinin bölge güvenliği için önemli olduğunu, "Lübnan'ın güvenliğinin bölgenin güvenliği sayıldığını" söyledi.

"Suriye ve İran'ın hem bölgesel hem de evrensel konularda birlik ve dayanışma içerisinde" olduğunu ifade eden Ahmedinecad, savunma alanında karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi ve "en üst düzeye çıkarılmasını" istedi.

İsrail ve Suriye arasındaki barış çalışmalarına doğrudan değinmeyen Ahmedinecad, "Suriye'nin bu durumu çok iyi yöneteceğinden ve siyonist rejimin bütün tehditleri yok olana kadar cepheyi terk etmeyeceğinden eminim" dedi.

Suriye Savunma Bakanı Türkmeni de İsrail'in "çok zayıf bir durumda" olduğunu ve "kendini kurtarmaya çalıştığını", ancak "gittikçe bataklığa saplandığını" söyledi.

"FİLİSTİN DİRENİŞİ DEVAM EDECEK"

Ahmedinecad, İranlı yetkililerle görüşmeler için cumartesi gününden beri Tahran'da bulunan Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal'i kabulünde de Filistin direnişinin "doğru ve zaferle dolu bir süreçte" olduğunu söyledi.

"İmanlı insanların güçlü duvarına çarpan siyonistler moralini yitirdi" ifadesini kullanan Ahmedinecad, "Filistin halkının bugünkü koşulları 20 yıl öncesine göre çok daha farklı. Bugün Filistin ve Lübnan halkının kazandığı zafer, direnişin sonucudur ve bu direniş devam edecek" diye konuştu.

Bütün İslam ülkelerini Filistin'i desteklemeye çağıran Ahmedinecad, İran'ın Filistin'e verdiği desteğin süreceğini vurguladı.

Halid Meşal de İran'ın kendilerine verdiği desteğe teşekkür ederek, "Filistin'in, ABD ve İsrail'in baskılarına rağmen ilerlediğini" söyledi.

Ahmedinecad'ın sıkça kullandığı "sahte siyonist rejim yok olmak üzere" ifadesini kullanan Meşal, Filistin direnişinin devam edeceğini belirtti.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?