banner39

Ahmedinejad: Türkiye ile aramızı bozamazlar

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Türkiye ile İran'ın arasını kimsenin bozamayacağını söyledi.

Arşiv 21.08.2007, 14:18 21.08.2007, 18:29
Ahmedinejad: Türkiye ile aramızı bozamazlar

Ahmedinejad, Türkiye ile İran arasında işbirliğinin günden güne geliştiğini, hiçbir dış etkenin mevcut ilişkileri zayıflatamayacağını belirtti.

Ahmedinejad, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile görüşmesinde, Türkiye’nin ilerlemesi ve başarısından mutluluk duyduklarını, iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin hem iki milletin, hem bölgenin, hem de dünyanın çıkarına olduğunu söyledi. "İran, Türkiye ile ilişkilerini geliştirmede hiçbir sınır tanımıyor" diyen Ahmedinejad, iki ülkenin enerji alanlarında işbirliği yapacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve bu işbirliğinin Türkiye, İran ve bölgenin yanı sıra dünya barış ve güvenliğini kuvvetlendireceğini belirtti.

Öte yandan İran’ın Kuzey Irak’taki PKK kamplarını bombaladığı ve bölgede köylerin boşaldığı iddia edildi.

İRAN ARTIK YASAL BİR NÜKLEER GÜCE SAHİP

Ahmedinejad, resmi ziyaret için Azerbaycan'a hareketinden önce Erdebil kentinde katıldığı bir açılış töreninde yaptığı konuşmada, ülkesinin Batı ile gerginliğe neden olan nükleer programına da değindi ve "Düşmanlarımız artık, İran'ın nükleer ilerlemesinin önünü kesemezler" dedi.

Bütün nükleer faaliyetlerinin uluslararası kanunlar çerçevesinde olduğunu söyleyen Ahmedinejad, şunları kaydetti:

"Bugün İran, nükleer yakıt teknolojisine sahip ülkeler arasında. Bu konudaki bütün engelleri aştık. Dünya bugün İran'ı nükleer teknolojiye sahip bir ülke olarak tanıyor. Nükleer teknoloji alanındaki kazançlarımız, bütün milletlerin barışı içindir. Biz, bunları diğer ülkelere vermeye hazırız. Çünkü bu, insanlığın ilerlemesi doğrultusunda olacak."

Bu arada, Tahran yönetimi ile Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) heyeti arasında, İran'ın nükleer sorununun çözümüne yönelik görüşmeler devam ediyor.

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri Yardımcısı Cevad Vaidi ve UAEK Başkan Yardımcısı Olli Heinonen başkanlığındaki heyetler arası görüşmelerin 3. turunun bugün tamamlanması bekleniyor.

BM Güvenlik Konseyinin aldığı iki yaptırım kararını kabul etmeyen ve nükleer faaliyetlerini sürdüren İran, Haziran ayında, sorunun çözümü için UAEK ile görüşmeyi önermiş, bu çerçevede taraflar iki kez bir araya gelmişti.

İran UYGK Genel Sekreteri ve nükleer konulardaki baş müzakerecisi Ali Laricani de görüşmeler devam ederken yaptığı açıklamada, yeni bir yaptırım kararına "sert yanıt" vereceklerini söyledi. Laricani, "Eğer mantıksız bir adım atarlarsa, bu girişim, müzakereleri ve UAEK ile işbirliğimizi sonuçsuz bırakır" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?