banner39

Ahmedinejad ve Mübarek Roma yolcusu

Ahmedinejad ile Mübarek, 'Dünya Gıda Güvenliği: İklim Değişikliği ve Bio Enerji Zorlukları' toplantısı için İtalya'ya gidiyor.

Arşiv 29.05.2008, 13:03 29.05.2008, 13:05
Ahmedinejad ve Mübarek Roma yolcusu


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya'nın başkenti Roma'da 2-5 Haziran 2008 tarihleri arasında BM Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO) ve diğer Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşları tarafından "Dünya Gıda Güvenliği: İklim Değişikliği ve Bio Enerji Zorlukları" başlığıyla yüksek seviyede bir konferans düzenlenecek.

Ülke başbakan ve bakanlarının katılımıyla düzenlenecek olan bu önemli toplantıya İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad da katılacak.

Edinilen bilgiye göre, göreve geldiği bugüne kadar geçen sürede ilk kez bir İran Devlet Başkanı, bir AB ülkesini ziyaret etmiş ve bu tür önemli bir toplantılarda yer almış olacak.

"Dünya Gıda Güvenliği: İklim Değişikliği ve Bio Enerji Zorlukları" konferansına İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'nin başkanlığındaki heyetin de katılacağı açıklandı.

Bu arada, İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad'ın, Vatikan Büyükelçiliği'nin girişimleriyle Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benedikt ile de görüşmek istediği ve bunun için gerekli girişimlerin yapıldığı belirtildi.

Şu ana kadar Papa 16. Benedikt ile İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinecad arasındaki görüşmenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ile ilgili Vatikan tarafından herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

İtalyan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Başbakan Silvio Berlusconi ile özel bir görüşme yapılmayacağı, sadece toplantı sırasında bir selamlaşmanın söz konusu olabileceği iletildi.

MÜBAREK TE ROMA YOLCUSU

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, 4 Temmuz'da İtalya'nın başkenti Roma'ya gelecek.

İtalya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Pasquale Ferrara tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Mübarek'in yanı sıra bakanların da katılacağı görüşmelerde, iki ülke arası konuların ele alınacağı ve özellikle ekonomi, ticari, kültürel ve ulaşım konuları ele alınarak yeni anlaşmaların yapılabileceği belirtildi.

Bu görüşme geçen 29 Ocak günü için kararlaştırılmış ancak, İtalya hükümetinde yaşanan kriz ve hükümetin düşmesiyle ertelenmişti.


banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?