banner39

Ahmedinejad yine sert konuştu

İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, İran'ın nükleer çalışmalarını sürdürme kararlılığının büyük güçleri dize getirdiğini söyledi.

Arşiv 20.02.2008, 12:31 20.02.2008, 14:29
Ahmedinejad yine sert konuştu


İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad, "İran'ın nükleer çalışmalarını anlamanın en iyi yolunun UAEA raporlarıdır" dedi.

Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed El Baradey'ın Cuma günü İran'ın Nükleer çalışmaların hakkında son raporunu sunması beklenirken, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad, İran'ın nükleer çalışmalarını anlamanın en iyi yolunun UAEA raporlarının olduğunu belirtti.

İran'ın güneyindeki Benderabbas Limanında halka hitaben konuşan Ahmedinecad, UAEA'nın raporların göre İran'ın barışçıl nükleer çalışmalarında hiçbir sapma olmadığının altını çizdi.

Ahmedinecad, İran'ın nükleer çalışmalarını engellemeye çalışan ülkelere hitaben, "Yeni bir oyuna girişirseniz, İran halkı ile karşılaşacaksınız" ifadesini kullanan Ahmedinecad, barışçıl nükleer enerjiden yararlanmanın İran'ın yasal hakkı olduğunu, bu konuda hiçbir dayatmayı kabul etmeyeceklerini sözlerine ekledi.

Zorba güçlerin, kararlar ve yaptırımlara karşı Iran halkının teslim olacağını düşündüğünü, ancak İran halkının bütün baskılara karşı direndiğini söyleyen Ahmedinecad, İran halkına göre, İran'ın nükleer dosyasının kapandığını iddia etti.

Ahmedinecad, zorba güçlerin kendi çıkarlarını korumak için savaşlar başlatarak suçsuz insanların ölümüne neden olmaktan çekinmediklerini dile getirirken, İsrail'den fesat kaynağı olarak söz etti. Ahmedinecad ayrıca, Hizbullah'ın önde gelen liderlerinden Emad Mogniye'ye yapılan suikastı sert bir dille eleştirdi.

İran'ın bölge ülkeleri ile ilişkilerini geliştirmeye çalıştığını ve bölge halkları yanında olduğunu kaydeden Ahmedinejad, yabancı güçlerden bölgeyi terk etmelerini istedi.

"SİYONİST REJİM ADI VERİLEN PİS MİKROP"

Ahmedinejad, İsrail'i de eleştirdiği konuşmasında, İsrail için "pis mikrop" ve "vahşi hayvan" ifadelerini kullandı.

Mahmud Ahmedinejad, "Dünya güçleri, siyonist rejim adı verilen pis bir mikrop yarattı ve bunu bölge ülkelerinin üzerine vahşi bir hayvan gibi saldı" dedi.

Büyük güçleri İsrail'e milyarlarca dolarlık silah vermekle de suçlayan Ahmedinejad, bunun amacının bölge ülkelerine korku salacak ve bölgeyi egemenliği altına alacak bir "korkuluk" yaratmak olduğunu savundu.

Ahmedinejad, Hizbullah'ın genel sekreteri ve önde gelen komutanlarından İmad Mugniye'nin geçen hafta öldürülmesini de kast ederek, "Temiz ve dindar adamları öldürüyor, sonra da bunu kutluyorlar. Siyonistlerin vahşi saldırısına direnen Lübnan'ın bu evladı için de böyle oldu" dedi.

İsrail, Mugniye suikastıyla ilgisi bulunmadığını, ancak bundan memnuniyet duyduğunu açıklamıştı.

Kaynak: İHA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?