banner39

Ahmedinejad: 'Yüz katınız gelse bile'

Ahmedinejad, nükleer programlarına hiç kimsenin engel olamayacağını söyledi ve ekledi: "Sizin yüz katınız da gelse İran halkına engel olamaz"

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ahmedinejad: 'Yüz katınız gelse bile'

Ahmedinejad, ülkenin batısındaki Kermanşah eyaletinin merkezinde yaptığı konuşmada nükleer programa değindi ve "kendi depolarını nükleer silahlarla doldurup, her gün yeni nükleer denemeler yapan" büyük güçlerin, İran'ın nükleer faaliyetlerine karşı çıktıklarını hatırlattı.

"Siyonist rejimin başbakanı resmi olarak kendilerinin nükleer silaha sahip olduklarını açıkladı" diyen Ahmedinejad, "Büyük güçler de bu açıklamalar karşısında utanç verici bir şekilde susuyor, hatta onu destekliyor" diye konuştu.
İsrail konusunda hiçbir adım atmayanların İran'a barışçıl amaçlı nükleer programı nedeniyle yaptırım uygulamak istediğine dikkati çeken Ahmedinejad, şunları söyledi:

"Bizi yaptırımlarla, nükleer enerji teçhizatını ve uzun menzilli füze teçhizatını vermemekle tehdit ediyorlar. Kendi çabalarıyla nükleer teknolojiyi elde eden bir millet, bu konuda bütün engelleri aşacak kapasiteye sahiptir. İran halkı ve gençleri kendi çabalarıyla nükleer yakıt çarkını elde etti. İran'a hiçbir şey yapamayacağınızdan emin olun. Sizin yüz katınız da gelse İran halkına engel olamaz. İran'la dost olmanız sizin yararınıza olacak."

Ahmedinejad, ülkesinin nükleer faaliyetlerine karşı çıkan üç AB ülkesi Almanya, Fransa ve İngiltere'yi de "düşman olarak bileceklerini" ve bu ülkelere karşı tutumlarını değiştireceklerini de kaydetti.

IRAK

Irak'taki duruma da değinen Ahmedinejad, "İlk günden de belliydi ama bugün açıkça ortaya çıktı ki, onlar, Irak petrolünü ele geçirmek, Irak'a hakim olmak, orada üs kurmak, bölgeye hakim olmak, İsrail'i desteklemek, bölgenin zenginliğini yağmalamak için oraya geldiler" diye konuştu.

"İşgalciler bugün Irak halkının direnişi sayesinde bataklığa saplandı" diyen Ahmedinejad, en iyi çözümün işgalcilerin Irak'tan ve bölgeden çekilmeleri olduğunu vurguladı.

Ahmedinejad, "İşgalciler, Irak halkı karşısındaki bu büyük yenilgiden sonra, hileyle orada kalmayı düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Eğer kendi iradeleriyle Irak'ı terk etmezlerse Irak halkı onları oradan çıkaracak" dedi.

YENİ YIL KUTLAMASI

Ahmedinejad, konuşmasında, miladi 2006 yılının tamamlanmak ve yeni bir yılın başlamak üzere olduğunu ifade ederek, Hristiyanların yeni yılını da kutladı. "Hristiyanlara bir müjde vermek istiyorum" diyen Ahmedinejad, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün dünyada tehdit ve nefret dönemi bitmiştir. İnşallah yakın bir gelecekte Hz. Mesih (İsa) de yer yüzüne gelip Hz. Mehdi'nin (Şiilerin 12. imamı) yanında duracak ve dünyada barış ve adaletin sağlanmasına yardımcı olacak. Bu, Allah'ın vaadi ve bütün insanlığın arzusudur."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?