banner39

Ahmedinejad'dan Barack Obama'ya jet cevap

Ahmedinejad Obama'ya "sadece Amerikan halkı için yapılması ya da yapılmaması gerekenleri tayin edebilirsiniz" dedi

Arşiv 08.04.2009, 16:21 08.04.2009, 17:36
Ahmedinejad'dan Barack Obama'ya jet cevap

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD Başkanı Baracak Obama'ya, hitaben "Diğer milletlerin nasıl yaşayacaklarını belirleme hakkınız yok. Sadece Amerikan halkı için yapılması ya da yapılmaması gerekenleri tayin edebilirsiniz" dedi.

Ahmedinejad, yurt gezileri kapsamında gittiği İsfahan'da halka hitaben yaptığı konuşmada, İran'ın nükleer enerji faaliyetleri ve ABD'nin ilişkileri düzeltme isteğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İran'ın nükleer enerji programının barışçıl olduğunu vurgulayan Ahmedinejad, "İran halkı, hiçbir zaman atom bombası peşinde olmadı. Bize göre atom bombasına sahip olanlar siyasi açıdan geri kalmışlardır. Çünkü tehdit dönemi artık geride kalmıştır. İran'ın nükleer enerji meselesini de bitmiş kabul ediyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, İran ile ilişkileri düzeltme ve müzakerelerde bulunma yönündeki açıklamalarını da değerlendiren Ahmedinejad, "İran halkı, kendisine uzatılacak doğruluk, adalet ve saygı elini sıcak bir şekilde sıkacaktır. Yeter ki, iç ve dış bir olsun ve bu uygulamada gösterilsin" dedi.

Ahmedinejad, Obama'ya hitaben de "Diğer milletlerin nasıl yaşayacaklarını belirleme hakkınız yok. Sadece Amerikan halkı için yapılması ya da yapılmaması gerekenleri tayin edebilirsiniz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, "ABD'nin siyasetlerinde köklü ve gerçek değişikliğe gitmesini bekliyoruz" dedi.

Ahmedinejad bir süre önceki açıklamasında da yeni Beyaz Saray yönetiminin değişime yönelik atacağı adımlara göre hareket edeceklerini belirtmişti.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?