banner39

Ahmedinejad'dan 'Yüce ABD Halkına'

Ahmedinejad'ın ABD halkına yazdığı mektubun içeriğin de, Bush'u halkına şikayet etti...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ahmedinejad'dan 'Yüce ABD Halkına'

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD halkına yazdığı açık mektupta, Ortadoğu ve terörle mücadele politikalarını eleştirdiği ABD Başkanı George W. Bush'u kendi halkına şikayet etti.

Mahmud Ahmedinejad'ın ABD halkına yazdığı ve İran'ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Cevad Zarif tarafından iletilen mektup, İran'daki haber ajansları tarafından da yayımlandı.

Mahmud Ahmedinejad, ''Yüce ABD halkına'' diye başladığı mektubunda, Bush'un Ortadoğu politikasını ve terörle mücadeledeki uygulamalarını eleştirdi.

ABD halkından mevcut durumu tersine çevirmek için çalışmalarını isteyen Ahmedinejad, Bush yönetiminden ve son seçimlerde kongrede üstünlüğü ele geçiren Demokratlar'dan, seçim sonuçlarını iyi değerlendirmelerini istedi.

ABD halkının, Bush yönetiminin politikalarından hoşnut olmadığını ileri süren Ahmedinejad, halkın son seçimlerde bu hoşnutsuzluğunu gösterdiğini bildirdi ve ''Umarım ki Bush yönetimi bunları görür ve ABD halkının verdiği mesajı dikkate alır'' diye yazdı.

ABD yönetiminin, ülke içinde ve dışındaki eleştirileri, doğruluk ve adalet temelinde dikkate alması durumunda, geçmişte yaşanan olumsuzlukları, mevcut küresel tepkileri ve ''ABD nefretini'' düzeltebileceği yorumunu yapan Ahmedinejad, ''Fakat bu tutum aynen sürerse, mevcut yönetimin politikaları dolayısıyla son seçimlerden zaferle çıkmalarına karşın ABD halkı onları (Demokratlar) da kabul etmeyecek'' ifadesini kullandı.

ABD ve İran halkları arasında geçmişte iyi ilişkiler olduğunu hatırlatan Ahmedinejad, Filistin ve İsrail konusundaki düşüncelerini açıklarken de, ''Biz de Filistin halkının perişan durumu ve çektiği ızdıraplar nedeniyle sizin gibi üzüntülüyüz'' ifadelerine yer verdiği mektubunda, Bush yönetimini, ABD halkının Filistin'in haklarının desteklenmesi yönündeki isteklerini dikkate almamakla suçladı.

''İSRAİL'E KÖRÜ KÖRÜNE DESTEK NİYE?''

''ABD yönetiminin siyonist rejime verdiği bu körü körüne destek niye?'' diye soran Ahmedinejad, ''işgalcilerin çıkarlarının dünya ulusları ve ABD halkının çıkarlarının önüne geçtiğini'', bunun da ABD için çok üzücü olduğunu kaydetti.

ABD halkını Filistinliler'in kendi topraklarında yaşamalarına destek vermeye çağıran Ahmedinejad, Bush yönetimini, ülke kaynaklarını gereksiz yere harcamakla itham etti. ABD halkının, bütçeden ''askeri felaketlere'' yılda milyarlaca dolar harcanmasına rıza gösterme olasılığının olmadığını ifade eden Ahmedinejad, ''Şu anda Irak'ın anayasası, bağımsız bir meclisi ve hükümeti var. ABD askerlerinin evlerine dönmeleri ve Irak'ta harcanan astronomik rakamların ABD halkının refahı için harcanması daha iyi olmaz mı?'' diye sordu.

Ahmedinejad, ABD halkından, yönetime Irak'taki askerlerini geri çekmesi, İsrail'i ''körü körüne'' desteklemekten vazgeçmesi ve terörle mücadeledeki ''yasadışı ve ahlaksız'' tutumlarını değiştirmesi için baskı yapmasını da istedi.Katrina tayfunu kurbanlarının hala sıkıntı çektiğini ifade eden Ahmedinejad, çok sayıda insanın ABD'de yoksulluk içinde ve evsiz barksız yaşadıklarını bildirdi ve ABD yönetimine kaynaklarını kendi halkı için kullanmasını tavsiye etti.

ABD'NİN TEPKİSİ

Öte yandan Washington, mektubun ''bir halkla ilişkiler numarası'' olduğunu ve mektubun içeriğinde ''yeni hiçbir şey bulunmadığını'' kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, bu mektubun ''bir halkla ilişkiler numarası olduğunun açık olduğunu'' belirterek, ''Ancak eylemler, sözlerden daha çok şey ifade eder. İranlılar'ın eylemlerinin bilançosuna bakıldığı zaman, ne yazık ki olaylara yeni bir yaklaşımları olduğuna dair hiçbir tutum değişiminin görülmediğini düşünüyorum'' dedi.

Sözcü, bu eylemler içinde, ''Irak'taki terörizme'', Lübnan'daki Hizbullah örgütüne ve İsrail ile barışa karşı olan Filistinli gruplara destek, nükleer programından vazgeçmeyi ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymayı reddetmesinin bulunduğunu söyledi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi John Bolton da, İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad'ın ABD halkına yazdığı mektupla ilgili olarak, ''Mektubu henüz görmedim ama bu seferki en azından 18 sayfa değilmiş'' dedi.

Bolton, gazetecilerin konuyla ilgili soruları üzerine, ''Anladığım kadarıyla mektup ABD halkına hitaben yazılmış, ben de ABD vatandaşıyım ama mektubu henüz görmedim. Ama duyduğum kadarıyla bu seferki mektup 18 sayfa değil, yalnızca 5 sayfaymış, bu da bir ilerleme. Ancak henüz mektubu görmediğim ve okumadığım için yorum yapamam'' diye konuştu.

Gazetecilerin, İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak hazırlanmakta olan BM karar tasarısından yaptırımlar kısmının çıkarılıp çıkarılmadığını sormaları üzerine ise Bolton, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya'nın temsilcilerinin New York'ta bir süredir biraraya gelemediklerini ve dolayısıyla bu konuyla ilgili yorum yapamayacağını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?