banner15

Ahmet Saadet Gazze sınırına 'transfer edildi'

FHKC Genel Sekreteri Saadet'in 'esir değişimi' için başka bir cezaevine nakledildiği öne sürüldü

Ahmet Saadet Gazze sınırına 'transfer edildi'

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Genel Sekreteri Ahmet Saadet'in olası bir esir değişimi için Negev Çölü'nde bulunan Nafha Cezaevi'nden Aşkelon'da bulunan bir cezaevine gönderildiği belirtiliyor. Saadet'in Gazze'nin kuzeyinde yer alan cezaevine nakli hakkında konuşan İsrailli yetkililer "olası bir esir değişimi"ni gerekçe gösteriyor.

İsrail'de yayınlanan Yedioth Ahronoth Gazetesi Saadet'in transferinin Başbakan Benyamin Netanyahu'nun Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmesinin hemen ardından gelmesine dikkat çekti.

Gazete, Netanyahu'ya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, ikilinin salı günü gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde esir değişimini görüştüklerini açıkladı.

Gazze'de 2006'dan bu yana esir tutulan İsrailli asker Gilad Şalit'in serbest bırakılması için Tel Aviv yönetiminin esir değişimine gideceği belirtiliyor. Ancak Şalit konusu daha önce gündeme geldiğinde, Hamas Ahmet Saadet'in esir değişimi kapsamında serbest bırakılmasını talep etmiş, bu talep İsrail tarafından kesin bir dille reddedilmişti.

Hamas elindeki İsrail askerine karşı, FHKC, El Fetih ve kendi örgütüne mensup yüzlerce tutsağın serbest bırakılmasını talep ediyor. Mübarek'in telefon görüşmesinin arka planında ise İsrail ile dolaylı olarak görüşen Hamas temsilcisi Mahmud Zahar'ın olduğu belirtiliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 18:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35