Ahmet Türk, BDP'nin Meclis'teki tavrından rahatsız

Ahmet Türk, "CHP ve MHP ile aynı noktada olmayı halkımıza anlatamayız" dedi.

Ahmet Türk, BDP'nin Meclis'teki tavrından rahatsız

Meclis’teki oylamalarda CHP ve MHP ile aynı noktada durmaktan rahatsız olduklarını belirten Ahmet Türk, “Bunu halka anlatmakta güçlük çekeriz” dedi.

Kapatılan DTP’nin eski genel başkanı Ahmet Türk, Anayasa değişiklik teklifi konusunda CHP ve MHP ile aynı noktada olmanın kendilerini rahatsız ettiğini söyledi. Türk, BDP’nin Anayasa değişikliğine destek vermesi durumunda bölgedeki oyunun yüzde 95’lere çıkacağını ifade etti.

Aksiyon dergisine konuşan Ahmet Türk, Meclis’te görüşülen Anayasa değişiklik paketi ve referanduma ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. Anayasa’nın tümden değiştirilmesinden yana olduklarını belirten Türk, “Keşke, düşüncelerinden dolayı mahkûm olanlar ile taş atan çocuklar hakkındaki düzenleme önce yapılsaydı. O zaman Anayasa değişikliklerini demokrasi çabası olarak değerlendirirdik” dedi.

Sıkıntı yaşıyoruz

CHP ve MHP ile aynı noktada olmaktan sıkıntı duyduklarını belirten Türk, “Dünyanın hiçbir yerinde yüzde 10 barajı yok. Bizim arkadaşlarımız bunun doğru olmadığını söyledi. Ama iktidar partisi barajı düşürmekten yana değil. Türkiye’de 7-8 ilde birinci çıkan bir partinin önünü kapatarak ‘demokrasiyi savunuyorum’ diyemezsiniz. Gerçekten biz de rahatsızız yani CHP ve MHP ile oy kullanırken aynı noktada olmaktan. Biz de bunun hesabını yapıyoruz. Ama nedenlerimiz ortada. Biz barış ve demokrasi adına çok ciddi adımlar atılmadığı için bu noktadayız. Tabii ki bunun sıkıntısını da yaşıyoruz. Bunu halkımıza da anlatamayız” diye konuştu.

Anayasa değişiklikleri referanduma götürüldüğünde BDP ile eşgüdümlü çalışacağını belirten Ahmet Türk, şunları söyledi: “BDP destek verdiği takdirde bölgede oy oranı yüzde 95’lere çıkar. Güvensizlik ortadan kaldırılıp bazı iyileştirmeler yapılırsa referandum konusunda aktif bir çalışma içine girebilirler. Ama olmadığı taktirde bu desteğin olacağını sanmıyorum.”

Ahmet Türk’e yasadışı soru

Ahmet Türk, “terör örgütünün propagandasını yapmak”, “suçu ve suçluyu övmek” iddialarıyla hakkında açılan 5 ayrı davanın duruşmalarına katılarak ifade verdi.

Mahkeme üyesi hâkim Musa Yeşil’in davaya ilişkisi anlaşılamayan “Sizce PKK silahlı bir terör örgütü müdür?” sorusuna tepki gösteren Ahmet Türk “Bu soruya ‘evet’ ya da ‘hayır’ şeklinde cevap vermem istenerek, savunma hakkım kısıtlanıyor” dedi. Türk hakimin bu beklenmedik sorusuna şöyle cevap verdi: Silahla sorunların çözülemeyeceğine inanıyorum. Ancak Türkiye’de bir toplumsal realite var. Bunu inkâr ederek sorunları çözemeyiz. Kınamakla sorun çözülemez. Ancak ben sorunun bir tarafını temsil etmiyorum. Sorun benim bir açıklamamla çözülecek bir sorun değil.”

Kaynak: Taraf

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 14:33
banner53
YORUM EKLE

banner39