banner39

Ahmet Türk: DTP yoksa açılım olmaz

Ahmet Türk demokratik açılım için partisinin şart olduğunu söyledi.

Arşiv 06.10.2009, 16:18 06.10.2009, 16:18
Ahmet Türk: DTP yoksa açılım olmaz

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Demokratik Toplum Partisi(DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk, demokratik açılımın başarılı olması için muhatap alınmak ve aktif rol oynamak istediklerini dile getirdi. Türk, "DTP'nin dışında tutulduğu bir süreç açılım olmaz." dedi.

Demokratik Toplum Partisi(DTP) grup toplantısında konuşan Genel Başkan Ahmet Türk, hafta sonu yaptıkları kongre ile partilerinin yenileşmiş bir kadro ile yoluna devam ettiğini söyledi. Türkiye'nin 3 aydan beri demokratik açılım süreci ile oturup kalktığını hatırlatan Türk, "Tüm kesimleri umutlandıran bir açılım olarak görünüyor. Milliyetçiliğe ve statükoya göz kırpan yaklaşımlara rağmen bu sürecin tam demokratik bir Türkiye ile sonuçlanması için umudumuzu korumaya devam ediyoruz. Demokratik açılım tartışmaları vatandaş arasında 'demokratik haklar konusundaki sorunların çözüleceği yönünde bir devlet aklı oluşuyor' inancını doğurdu. Demokratik açılım değişen, dönüşen bir devlet yaklaşımı oluşturdu. Bu izlenimlere güvenmek istiyoruz." dedi.

Demokratik açılım, ülkenin geniş çaplı reform ihtiyacına dönüşecekse gerçek bir açılım olacağını kaydeden Türk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer ve toplum ve yurttaşlar için değil de yönetim zafiyetlerini ortadan kaldırmaya yönelik bir çalışma ise kandırmaca olur. Bireyin ve toplumun demokrat ihtiyaçlarını temel hedeflerini haline getirmeyen açılım demokratik açılım olamaz. Devlet yönetiminin militarizm, otoriterliği, elit niteliğini değiştirmeyen yaklaşım doğru değil. Çok açık söyleyim ki böyle bir açılımı demokratik ve özgürlükçü toplum kabul etmez. Bu yaklaşımı AB'ye dünya kamuoyuna izah edemezsiniz."

Hükümete çağrıda bulunan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, değişim ve dönüşümün kendini Türkiye'ye dayattığını ifade etti. "Bu yolu açın engelleri kaldırın." diyen Türk, şunları söyledi: "DTP olarak size her türlü desteği vermeye hazırız. Yapıcı muhalefetimizi ortaya koyarak. Ama kandırmaca içindeyseniz bu halk yaşanan bunca acıdan sonra makyaj ve gerçeği birbirinden ayırabilir. Halkın duyguları ile oynamayan ülkeye kötülük etmiş olursunuz. DTP olarak kararlı adımlar atılması halinde destekleyeceğimizi ve aktif rol oynayacağımızı ilan ettik. Bu nokta hükümeti cesaretlendirdik. Ama yaşanan bu süreçte halkın trajik şoklara maruz kaldı. Ceylan isimli bir kız çocuğunun ölümünden sorumlu olanlar bulunmalı. Bırakın soruşturma açılmayı kamuoyuna tatmin edici bir açıklama bile yapılmadı."

Yargıtay Genel Kurulu'nun verdiği bir kararı tüyler ürpetici bulan Türk, "Bu hukuk faciasıydı. Bölgenin özellikleri göz önüne alınarak bir güvenlik görevlisinin kendisini korumak için ateş açarak birini öldürmesi meşru sayıldı. Hani Türkiye bir hukuk devleti idi, hani ayrımcılık yoktu. Bunun yanıtını kim verecek?" diye sordu.

DTP'li vekillerin polis zoru ile ifade vermesi krizine değinen Türk, "Dokumazlığımıza rağmen bize yüklenen suçların hepsi düşünce suçları özgürlüğü kapsamında. Ülkenin bölünmez bütünlüğü karşı işyenen suçlarla ile ilgili madde zorlanarak, tamamen hukuksuz bir şekilde ifade vermemizde karar kılınıyor. Bu işin sorumlusu hükümettir. Yerel mahkeme yargılamayı durdurma kararı verirken hükümet yargılanmamız için Yargıtay'a başvurdu. Kriz böyle başladı. Bu olayda demokratik refleks göstermeyen hükümet demokratik açılımı nasıl göğüsleyecek? Biz nasıl güvenelim?"

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Hükümeti sürekli makas değiştirmekte, sürekli sağa sola direksiyon kırmakta eleştiren Türk, açılımın yönünün milliyetçi, ırkçı reflekslere göre belirlediğini savundu.

Atılması gereken adımlardan ziyade yapılmayacakların ön plana çıkarıldığını öne süren Türk, sözlerini şöyle sürdürdü: "En başta anayasa değişikliği olmayışı. Başbakan meclisin iradesine ipotek koyarcasına bu meclis yapısı ile anayasa zor diyor. Başka bir bahara erteliyor. Yine operasyonların durması söz konusu değil, daha artırılıyor. Hatta çözüm için önemli rol oynayacak Kürtlerin siyasi temsilcileri ile bir muhataplık geliştirilmiyor. Tam tersine karşı yargısal ve siyasal operasyonlar yürütüyor. Merak ediyoruz bu nasıl açılım. Sorunu bütün boyutları ele almadan neyi çözeceksiniz? Kürt sorununu çözmek için siyasi irade, kararlılık gerekir. Hükümet bu durumda değil. Kararlı ve cesur adımlar atılmıyor. Kalıcı bir çözümden söz etmek mümkün değil. Hükümet sağlam adımlarla bu işi götürmeye başlamalı."

DTP'in çözüme katkı sağlayacak önemli siyasi tecrübe ve deneyime sahip bulunduğunun altını çizen Türk, hükümetin açılımının başarılı olması için muhatap alınmak, aktif rol oynamak istediklerini söyledi. Türk, "Ortaya koyduğumuz bu irade doğru değerlendirilmeli. DTP'nin dışında tutulduğu bir süreç açılım olmaz." uyarısında bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?