banner39

Ahmet Türk ile Tuğluk'a yeniden Meclis yolu

Kapatılan DTP'li iki eski vekil Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un yeniden Meclis üyelikleri gündeme geldi.

Arşiv 25.03.2010, 01:12 25.03.2010, 12:10
Ahmet  Türk ile Tuğluk'a yeniden Meclis yolu


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

DTP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması sonucu milletvekillikleri düşen ve 5 yıl siyasi yasak cezası alan Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk'a yeniden Meclis yolu açılıyor.

Kapatılan DTP'li iki eski vekil Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk’ın, yeni Anayasa paketi ile TBMM’ye dönme ihtimaline, Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu da katıldı.

Kuzu ‘’ Ceza hukuku açısından ele alınırsa, yeniden milletvekilliği verilebilir" dedi. Anayasa Profesörü Ergun Özbudun ise, milletvekilliğinin düşürülmesinin ceza hukukuna göre ‘’Ceza normu olmadığını’’ belirterek, “ Ceza normu olsaydı geriye yürüyebilirdi’’ diye konuştu.

Yeni paket ile, Anayasa'nın 84. maddesinde yer alan 'Söz ve eylemleri ile partisinin kapatılmasına neden olanların milletvekilliğinin düşürüleceği' hükmü kaldırılıyor. Değişikliğin kabul edilmesi ile birlikte kapatılan DTP’nin eski milletvekilleri Türk ve Tuğluk'a yeniden Meclis yolunun açılabileceği belirtiliyor.

Bu ihtimali ilk olarak Askeri Yargıtay eski Başkanı Tuğgeneral Fahrettin Demirağ dile getirmiş ve ‘’Değişiklik yürürlüğe girerse, eylem suç olmaktan çıkacak. Partisinin kapatılmasına neden olanların milletvekilliğinin düşürülmesi cezai bir sonuçtur. Güvenlik tedbiri niteliğindedir. Yasalar leyhte olan düzenlemelerin infazı bitmemiş kişiler için, uygulanmasını öngörür. Yasama dönemi bitmediği için, vekilliği düşenler açısından, leyhte bir düzenleme olarak kabul edilebilir’’ demişti.

KUZU "YENİDEN VERİLEBİLİR"

Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu da dün TBMM’de bu yöndeki sorulara, "Bu tamamen yargının işi. Eğer yargı, yasakları ceza hukuku açısından ele alırsa, geriye dönük bir uygulama olabilir. O zaman milletvekilliği geri verilebilir" dedi.

BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız da "Ceza hukukunda düzenlemeler geriye dönük işliyor. Bu madde kabul edilirse milletvekilliklerinin geri verileceğini düşünüyoruz" yorumunu yaptı. Ancak Anayasa Mahkemesi kararlarının kesin olduğu ve değiştirilemeyeceğini savunan hukukçular da bulunuyor.

TOPLU PARA ALIRLAR

Türk ve Tuğluk’un milletvekilliğine geri dönmeleri durumunda, haklarındaki ceza davaları da durdurulacak ve iki isim yeniden dokunulmazlık kazanacak. Ayrıca parlamenterlik sıfatlarının sona erdiği, 31 Aralık 2009 tarihinden, Anayasa değişikliğinin yürürlüğe gireceği tarihe kadar olan süre içindeki mali haklarını da talep edebilecekler. Bu durumda Türk ve Tuğluk’a aylık yaklaşık 10 bin liradan, 6-7 aylık birikmiş milletvekili maaşı ödenecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?